Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Polska na weekend - wyprawa na 2-3 dni. » Szlak Rękodzieła Ludowego woj. podlaskiego

Szlak Rękodzieła Ludowego woj. podlaskiego

Któż jeszcze kilka dziesięcioleci wstecz wyobrażał sobie codzienne życie na wsi bez kowala, garncarza czy łyżkarza? Przemiany społeczno-gospodarcze spowodowały przeobrażenie wsi oraz zanik różnych profesji. Na szczęście obecnie prowadzone są wysiłki mające na celu odtworzenie dawnego kolorytu wsi poprzez ochronę jeszcze działających ośrodków twórczości ludowej czy restaurowanie niegdyś istniejących. Działania te wraz z połączeniem z coraz bogatszą agroturystyczną bazą noclegową, mają na celu zainteresowanie rodzimymi tradycjami polskiego turysty w myśl zasady „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. A i przyciągnięcie zwiedzających z zagranicy z pewnością nam się przysłuży.

Takiej inicjatywy podjął się Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, co w 1994 r. zaowocowało powstaniem Szlaku Rękodzieła Ludowego województwa podlaskiego. Geograficznie szlak znajduje się na zachodnim krańcu Puszczy Knyszyńskiej, obejmując wytwórców ludowych z miejscowości Czarna Wieś Kościelna, Zamczysk, Janów, Wasilówka, Nowokolno, Sokółka.

Czarna Wieś Kościelna – niegdyś miejscowość słynąca z produkcji garncarskiej, gdzie prócz różnorakich naczyń, wytwarzano także dachówkę – zaprasza do warsztatów pięciu garncarzy. Jako ciekawostkę należy dodać, że są to jedne z ostatnich w Polsce produkujących ceramikę czerwoną i siwą. We wsi działa jeszcze prócz tego kuźnia, łącząca tradycje ludowe z kowalstwem artystycznym. W Zamczysku tradycyjny wyrób drewnianych łyżek i warząchwi kultywuje jedyna w swoim rodzaju pracownia łyżkarza. W Janowie znajduje się Izba Tkactwa Dwuosnowego, gdzie na stałej wystawie prezentowane są dzieła miejscowych tkaczek – misternie i ręcznie tkane materiały, wytwarzane tradycyjną metodą. Podglądnąć proces tworzenia i zdobienia tkaniny można w warsztatach tkackich w samym Janowie oraz  w okolicznych miejscowościach, Nowokolnie i Wasilówce. Do Sokółki natomiast zaprasza pracownia rzeźbiarza ludowego. Wszystkie warsztaty można zwiedzać aktywnie, tj. oprócz oglądania eksponatów i procesu wyrobu, również spróbować własnych sił w nauce nowego zawodu.

Pracownie można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli po wcześniejszym kontakcie telefonicznym ( 85-74 21 473 – Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego).


Źródło:
A. Wilde, Kowal był, ale umarł, National Geographic Polska, nr 9(36), 2002.

Beata

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.