Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Polska na weekend - wyprawa na 2-3 dni. » Szlak Nafty - Bieszczady i Podkarpacie

Szlak Nafty - Bieszczady i Podkarpacie

Podróżując po Bieszczadach i Podkarpaciu można trafić na oryginalny trakt turystyczny – szlak naftowy. Prowadzi on przez miejscowości związane z przemysłem naftowym, przeżywającym w Galicji w XIX w. swój rozkwit, m. in.: Jasło, Krosno, Sanok, Lesko i  Ustrzyki Dolne. Szlak biegnie następnie na Ukrainę przez Borysław, rejon samborski, drohobyski oraz Lwów. Na trasie można zobaczyć tematyczne skanseny i muzea, zabytkowe urządzenia naftowe, pozostałości szybów naftowych oraz miejsca związane z Ignacym Łukasińskim, wynalazcą lampy naftowej. Szlak jest przystosowany do pieszych wędrówek, a także eskapad rowerowych i samochodowych. Atrakcyjność szlaku podnosi fakt, że przebiega on przez malownicze tereny, a w pobliżu dostępne są ciekawe trasy przyrodnicze i tematyczne. Bogata baza noclegowa Bieszczad i Podkarpacia pozawala na zagraniczne wypady na Ukrainę.

Prawdziwy „boom” naftowy miał miejsce na ziemiach Galicji w XIX w. Stało się tak m. in. za sprawą Ignacego Łukasińskiego. Początkowo badał on właściwości ropy naftowej i jej zastosowanie w medycynie. Nie odkrywszy większych zalet medycznych Łukasiński zmienił kierunek badań i dokonał oczyszczenia „oleju skalnego”, w wyniku czego powstała nafta. Jego prace dały wkrótce rezultat w oświetleniu lampami naftowymi lwowskiego szpitala. Niebawem Łukasiński ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej (1854 r.) w Bóbrce k. Krosna – obecnie muzeum przemysłu naftowego – prawdziwa gratka turystyczna, a następnie destylarnie i rafinerie. Aż trudno dziś uwierzyć, że krajobraz XIX-wiecznej Galicji mógł przypominać usiany szybami naftowymi Teksas. Łukasiński był oprócz tego wielkim społecznikiem, za działalność charytatywną został uhonorowany przez papieża tytułem Szambelana Papieskiego. Z jego inicjatywy na tych biednych niegdyś terenach – historyczne księstwa Galicji i Lodomerii ze względu na słaby rozwój gospodarczy w XIX w. nazywano prześmiewczo Golicją i Głodomerią – powstawały szkoły, kościoły, budowano drogi i mosty, organizowano kasy brackie, zapewniające świadczenia dla robotników.

Zbyt intensywne wydobycie ropy, spory, również na skalę państwową, o podział zysków, w końcu zawieruchy wojenne, doprowadziły do załamania produkcji i dzisiaj jedynie szlak turystyczny przypomina o galicyjskim zagłębiu naftowym.

Beata

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.