Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Polska na weekend - wyprawa na 2-3 dni. » Szlak garncarski – Łańcut

Szlak garncarski – Łańcut

Z potrzeby ratowania ginących zawodów powstała w powiecie łańcuckim – dawnym polskim zagłębiu garncarskim – idea utworzenia szlaku garncarskiego. Szlak jest obok ścieżki etnograficznej i krajoznawczej również szlakiem rowerowym, odpowiednio oznaczonym,  z działającymi wypożyczalniami rowerów oraz wiatami przystankowymi.

Jeszcze pod koniec XIX w. na tym terenie – dzisiaj woj. podkarpackie – funkcjonowało ok. 120 pracowni garncarskich, w których wytwarzano głównie ceramikę czerwoną (glazurowaną) oraz siwą („codzienną”).  Dziś działa kilka warsztatów, prezentujących sztukę wytwarzania zarówno naczyń, jak i współczesne dekoracje ceramiczne.

Pierwszą miejscowością na szlaku jest Medynia Głogowska, oddalona o 14 km od Łańcuta. Znajduje się w niej XIX-wieczna zagroda garncarska z tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki. W sezonie, czyli w zasadzie już od maja, prowadzone są tu pokazy i zajęcia garncarskie. Atrakcyjne turystycznie są pomysły na spędzenie dłuższego czasu przy kole garncarskim, zagroda oferuje warsztaty jednodniowe, trzydniowe, weekendowe, warsztaty rodzinne, dla grup zorganizowanych i indywidualne, a projektuje się jeszcze zorganizowanie warsztatów terapeutycznych. W cenie kursu jest wyżywienie, nocleg, a nawet atrakcje turystyczne jak przejażdżki bryczką. W Medyni trudno przeoczyć kościół pw. Nawiedzenia NMP z oryginalną ceramiczną mozaiką, tworzoną przez miejscowych artystów. W swe progi zaprasza również Galeria Ludowe Rzeźby Ceramicznej.

Następnym przystankiem na szlaku jest Medynia Łańcucka, która oferuje turystom  również możliwość oglądania procesu wytwarzania ceramiki, jak również aktywnego w nim  uczestnictwa. Podobnie w następnych miejscowościach, Pogwizdów i Zalesie, rodzimi rzemieślnicy pokazują swoje wyroby, a także ich powstawanie. Szlak zatacza koło na powrót w Medyni Głogowskiej.

O ile nie uda nam się – mimo starań – wykonać własnoręcznie jakiegoś glinianego dzieła sztuki, w każdym z warsztatów można zakupić ceramikę użytkową, jak również wykonywane podobną metodą figurki, elementy ozdobne, instrumenty muzyczne.


Więcej informacji na stronie:
http://www.gok-czarna.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=5&menu=15&strona=1

[Beata]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.