Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Polska na weekend - wyprawa na 2-3 dni. » Szlak architektury art-déco w Stalowej Woli

Szlak architektury art-déco w Stalowej Woli

Stalowa Wola, miasto w woj. podkarpackim nad rzeką San, jest jednym z młodszych miast polskich. Powstała głównie na zapotrzebowanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, projektu Eugeniusza Kwiatkowskiego – wicepremiera i ministra skarbu w latach 1935-39. Szybka rozbudowa miasta miała miejsce w latach 1937-39. Modnym wówczas trendem architektonicznym był właśnie art-déco. Styl stojący w opozycji do królującej wcześniej secesji, miał być przede wszystkim funkcjonalny, prosty, oparty na geometrycznych bryłach, z umiejętnie wplecioną delikatną dekoracją. Prócz Stalowej Woli budownictwo w stylu art-déco, nawet w bardziej okazałej formie, można dostrzec w innych miastach polskich, prężnie rozwijających się w okresie dwudziestolecia międzywojennego: Gdyni, Płocku, Warszawie, Katowicach, Cieszynie, Wiśle (pałacyk prezydencki), Krakowie.

Idea stworzenia szlaku turystycznego, ukazującego zabytki architektury art-déco w Stalowej Woli, powstała w odpowiedzi na podobną inicjatywę we Lwowie. Dzięki funduszom unijnym możliwe jest realizowanie transgranicznego projektu, już wzbudzającym zainteresowanie wśród znawców tej dziedziny, jednocześnie pokazującym Stalowa Wolę jako miasto mające coś do zaoferowania turystom.

Budownictwo w stylu art-deco obejmowało głównie wyłaniającą się w dwudziestoleciu międzywojennym dzielnicę dyrektorską, urzędniczą i robotniczą. Rysem charakterystycznym stalowowolskich budowli są okładziny z ciemnobrązowej klinkierowej cegły, które zapewniały murom ochronę przed zawilgoceniem i zabrudzeniem tynku – zapewne to przysłużyło się do faktu, że mimo niemal 70 lat eksploatacji budynków, nadal służą swoim właścicielom oraz cieszą oko mieszkańców i turystów. Oblicowanie ciemną cegłą jest też trafnym zabiegiem dekoracyjnym, oddzielającym różne funkcje budynku, np. wejście, bramę, czy też sklepy na parterze domu od sfery mieszkalnej.

Szlak można rozpocząć od zwiedzenia budynku Dyrekcji Naczelnej Huty (ul. E. Kwiatkowskiego), następnie warto obejrzeć przychodnię szpitalną (ul. Staszica),  dawne liceum i gimnazjum (ul. Mickiewicza), hotel Hutnik, willę dyrektorską i dom urzędniczy (ul. Wyszyńskiego), przedwojenny hotel i blok urzędniczy (ul. Wolności), kolejną willę (ul. Skoczyńskiego i ul. Narutowicza), opływowy blok majstersko-robotniczy (ulice: Popiełuszki, 1 sierpnia, Hutnicza i Ofiar Katynia), oraz domki robotnicze (ul. Kilińskiego, ul. Bema).

Więcej informacji w miejscowym oddziale Informacji Turystycznej.

[Beata]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.