Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Polska na weekend - wyprawa na 2-3 dni. » Szlak „Śladami Aleksandra Fredry” - Podkarpacie

Szlak „Śladami Aleksandra Fredry” - Podkarpacie

Pośród ciekawostek turystycznych woj. podkarpackiego na pewno warto wymienić szlak „Śladami Aleksandra Fredry”. Szlak obejmuje miejscowości związane z życiem i twórczością autora „Zemsty” po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej i liczy ok. 450 km.

Turysta może sobie wybrać, od którego momentu zacząć zwiedzanie, aczkolwiek za początek szlaku służy Kamieniec. Miejscowość tym bardziej warta odwiedzenia, że oferuje zamek gotycki, rozbudowany w stylu renesansowym, udostępniony turystom. W dobra Fredrów wszedł z posagiem żony pisarza. W zasadzie tylko połowa zamku był ich własnością. Podział zamku nastąpił kilka wieków wcześniej i był powodem ciekawej historii zwaśnionych rodzin, na kanwie której napisał później Fredro swoją „Zemstę”. W pobliskiej Korczynie miał miejsce ślub Aleksandra z ukochaną Zofią z Jabłonowskich. Następnie szlak biegnie przez Krościenko Wyżne – dwór, w którym nowożeńcy mieli huczne wesele i Hoczew – miejsce urodzenia ojca Aleksandra, Jacka Fredro, z barokowym kościołem ufundowanym przez Fredrów. Szlak wiedzie dalej przez Baligród do Cisnej, gdzie ojciec pisarza założył fabrykę żelaza. W pobliskim Lesku wielokroć opisywał Fredro tajemniczą do dziś osobliwość turystyczną, tzw. Kamień Leski, skałę o nienaturalnym ukształtowaniu. Następnie szlak wiedzie przez ukraińskie miejscowości związane z Fredrami: Rudki, Jatwięgi, gdzie stawiał pierwsze kroki jako komediopisarz, Lubień Wielki, Lwów, Przyłbice, Beńkową Wisznię – spędził tu dzieciństwo i młodość. Powróciwszy na stronę polską szlak napotyka Przemyśl ze swoim najstarszym polskim teatrem amatorskim – „Fredreum”, mieszczącym się na przemyskim Zamku Kazimierzowskim. Od lat teatr jest organizatorem Przemyskiej Wiosny Fredrowskiej, w ramach której prezentowane są dzieła sceniczne z repertuaru Aleksandra Fredry przez polskie i zagraniczne grupy teatralne. Z Przemyśla szlak podąża do Surochowa, miejsca urodzenia pisarza oraz Nienadowej, domu rodzinnego matki Aleksandra, Marianny z Dębińskich. W tych dwóch miejscowościach, jak i w pobliskim Kamieńcu, gdzie szlak śladami pisarza zatacza koło, można również obejrzeć spektakle „Fredreum”.

Szlak Śladami Fredry to odrobina refleksji nad minionym krajobrazem galicyjskim, taka mała odmiana pośród innych atrakcji turystycznych Bieszczadów i Podkarpacia.


Beata

Zobacz noclegi w okolicy:

Artykuły o podbnej tematyce

Baligród - Bieszczady
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.