Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Polska na weekend - wyprawa na 2-3 dni. » Podróż w czasie - Szlakiem Jaćwingów

Podróż w czasie - Szlakiem Jaćwingów

Widok z Górzy Zamkowej - Szurpiły
Widok z Górzy Zamkowej - Szurpiły


Cmentarzyska i kurhany, wzgórza zamkowe oraz nazwy miejsc, jezior i rzek - to ślady pozostałe po dawnych mieszkańcach północno-wschodniej Polski - Jaćwingach, Galindach i Prusach. Proponujemy romantyczną podróż ich szlakiem ...

Jaćwingowie, Galindowie oraz Prusowie to plemiona bałtyjskie, które pojawiły się na terenach północno-wschodniej Polski w połowie VI w. p.n.e. zasiedlając najpierw Mazury i kolejno - Suwalszczyznę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jaćwingowie, Prusowie i Galindowie to ludy zachodnio-bałtyjskie.

Punkt kulminacyjny rozwoju tych plemion na terenach Polski przypada na III w. naszej ery - określany jako "złoty wiek kultury Bałtów". Jaćwingowie zamieszkiwali obszar Suwalszczyzny i wschodniej części Mazur. Ich terytorium plemienne rozciągało się (północ-południe) od dorzecza górnej Szeszupy po bagna nadbiebrzańskie oraz (wschód-zachód) od środkowego biegu Niemna po linię Wielkich Jezior Mazurskich. Plemienne centrum Jaćwieży jest upatrywane w górnej części dorzecza Czarnej Hańczy (Szurpiły, Osinki, Żywa Woda).

Osada obronna w Szurpiłach na Górze Zamkowej : Twierdza Cresmen-Szurpily
Mieszkańcy osady zajmowali się uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Brali także udział w szeroko zakrojonej wymianie handlowej z Imperium Rzymskim. Pozyskiwali bursztyn, miód i wosk, futra i skóry. Ważną rolę ogrywało także rzemiosło: kowalstwo, złotnictwo, ceramika.

Gród był siedzibą lokalnej władzy administracyjnej i wojskowej, oraz miejscem schronienia ludności mieszkającej w okolicznych wioskach. Umocnienia osady składały się najpierw  z podwójnego płotu palisadowego umocnionego kamieniami, a następnie z solidnego wału drewniano-ziemnego o konstrukcji skrzyniowo-przekładkowej. Pożar w I lub II w. spowodował zniszczenie grodu i przez około 300 lat Zamkowa Góra pozostawała niezamieszkana.

W X w.  Górę Zamkową otoczono w połowie zbocza dolnym wałem, o długości około 800 metrów - była to drewniana palisada wzmocniona kamieniami. System obronny Szurpił wzmacniały kopce strażnicze wraz z wieżami obserwacyjnymi (na półwyspie Trzecie Pole, Pustelnia i wyspie jeziora Jeglówek i w kilku innych miejscach wokół Góry Zamkowej), oraz groble zamykające Zatokę Czarne i dodatkowa palisada na półwyspie Trzecie Pole. Wewnątrz strefy ochronnej wznoszono chaty.
W rejonie Szurpił odkryto ślady jaćwieskiego cmentarzyska i dużej liczby osad (w Błaskowiźnie, Łopuchowie, Smolnikach) - co świadczy o intensywnym zaludnieniu i o specjalnej randze tych okolic. Z tego powodu niektórzy naukowcy lokalizują na Górze Zamkowej centrum włości Kresmen, z której pochodził najwybitniejszy jaćwieski przywódca Skomand.

Plemię Jaćwieskie było bardzo waleczne i nieokiełznane, prowadzące wiele wojen. W X - XII w. Jaćwingowie organizują liczne łupieżcze wyprawy na okoliczne ziemie ruskie i polskie. W XIII w. następuje ich zdecydowane nasilenie. Przyczyną ich było powstanie Wielkiego Księstwa Litewskiego i wykorzystywanie Jaćwingów jako "poborowych" przeciwko mieszkańcom okolicznych ziem. Było to możliwe, ponieważ Jaćwingowie pozostawali ze sobą w luźnej plemiennej konfederacji wojennej i nie tworzyli żadnych  zrębów państwowości.

W połowie XIII w. nastąpiło zbliżenie Jaćwieży do książąt mazowieckich. Jaćwingowie zgodzili się na misje, nawet powołano biskupa Jaćwieży. Niestety działania chrystianizacyjne nie powiodły się. Jaćwież nie była wystarczająco niezorganizowana, a poz tym następowały liczne spory kompetencyjne pomiędzy Polską i Rusią. W tym okresie również dotarła do ziem Bartów i Galindów (obecnie Mazur) posuwająca się od zachodu ekspancja krzyżacka. W latach 1248 -1255 ruszyły na Jaćwież wyprawy koalicyjne (polsko-rusko-krzyżackie). W pierwszej z nich padła siedziba kunigasa (księcia) Stekinta - Raj i południowi Jaćwingowie uznali wówczas zwierzchność mazowiecko - ruską.
Pomimo znakomitej fortyfikacji i ogromnej waleczności, twierdza Szupiły w 1283 roku została zdobyta przez wojska krzyżackie. Była przez nie oblegana około 8 miesięcy. Dzięki zdradzie kilku wojowników jaćwieskich udało się im ją przejąć i zniszczyć. Tu nastąpił koniec Jaćwieży. Ocalałe niedobitki przesiedlono w głąb terenów pruskich, inni uciekli na Ruś, Litwę i na Mazowsze.

Resztki Jaćwingów podporządkowały się władzom krzyżackim i powoli traciły swą odrębność kulturową i językową. Istnieją prawdopodobne przypuszczenia, iż takimi byli Wigranie - mieszkańcy jednej z wysp na jeziorze Wigry. Zostali oni z niej wysiedleni dopiero w pierwszej połowie XV w. gdy rozpoczęto budowę myśliwskiego dworku królewskiego.


Szwajcaria - cmentarzysko Jaćwingów.
Cmentarzysko w Szwajcarii było badane w latach 1955-1966 przez kompleksową Ekspedycję Jaćwieską pod kierunkiem Jerzego Antoniewicza. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny, o powierzchni 4,12 ha.  Znajdują się tu, na zalesionym terenie, kurhany - okrągłe kamienne usypiska. Ich średnica wynosi od 6 do 21 metrów. Każdy kurhan, będący miejscem pochówku, składa się z kilku warstw kamieni. W zasadzie, na pierwszy rzut oka, cmentarzysko wygląda jakby przejechał po nim, wiele lat temu, duży spychacz. Takie wrażenie robi nagromadzenie niewielkich wzniesień terenu, porośniętych roślinnością - pośród której widać kamienie.

Gród Raj.
Grodzisko położone na półwyspie wcinającym się w Jezioro Rajgrodzkie. Przypuszczalnie znajdował się tutaj opisany w rękopisach gród Raj. W 1360 r. miała miejsce nieudana próba wybudowania zamku przez Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony przez Krzyżaków. W późniejszych latach znajdował się zamek, zniszczony następnie podczas wojen szwedzkich. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę.


[Onawi]


Artykuły o podbnej tematyce

Jak upiec wiejski chleb? Warsztaty na Suwalszczyźnie
Tradycyjna kuchnia Suwalszczyzny - prawdziwie smaczne jadło
Jezioro Busznica - Puszcza Augustowska
Narty na Suwalszczyźnie - Ośrodek Szelment
Ogolnopolski Rajd Narciarski "Wędrówki Północy"
Suwałki - otwarcie sezonu motocyklowego
Suwałki Blues Festiwal- zagra Alannah Myles
Narty na górze Dąbrówka - 3 km od Suwałk
Otwarcie sezonu motocyklowego w Suwałkach
Suwałki - Podlasie
Sejny
Mistrzostwa Pływania na Byle Czym
Augustów - Podlasie
Jezioro Brożane - Puszcza Augustowska
Jezioro Białe Filipowskie - Suwalszczyzna
Majówka z Raczkiem
Lipsk - Podlasie
Wiżajny - Podlasie
Puńsk - Podlasie
Giby - Podlasie
Bakałarzewo - Podlasie
Sztabin - Podlasie
Rajgród - Podlasie
Jezioro Rajgrodzkie - Podlasie
Białystok - Podlasie
Udziejek - Podlasie
Wasilków - Podlasie
Bielsk Podlaski - Podlasie
Hajnówka - Podlasie
Siemianówka - Podlasie
Siemiatycze - Podlasie
Bachury - łowisko specjalne - Podlasie
Spacer po „Żebrach Żubra” - Puszcza Białowieska
Sokółka - Podlasie
Supraśl - Podlasie
Nowogród - Podlasie
Suchowola - Podlasie
Dubicze Cerkiewne - Podlasie
Tykocin - Podlasie
Kleszczele - Podlasie
Królowy Most - Podlasie
Ciechanowiec - Podlasie
Gródek - Podlasie
Drohiczyn - Podlasie
Krynki - Podlasie
Trzcianne - Podlasie
Łomża - Podlasie
Choroszcz - Podlasie
Rudka - Podlasie
Stary Folwark - Podlasie
Brańsk - Podlasie
Piątnica - Podlasie
Suraż - Podlasie
Korycin - Podlasie
Drozdowo - Podlasie
Wigierski Park Narodowy. Wśród Lasów i jezior.
Relaks w kajaku-Czarna Hańcza w 2 dni
Jezioro Hańcza - Suwalszcyzna
Rowerem z Suwałk do Udziejka
Podlaski Przełom Bugu - spływ dużą i dziką rzeką.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.