Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Zbiornik Bukówka - Sudety Zachodnie

Zbiornik Bukówka - Sudety Zachodnie

Zbiornik Bukówka to akwen położony w Sudetach Zachodnich, w województwie dolnośląskim. Nieopodal gminnej miejscowości Lubawka. Powstał po spiętrzeniu wód rzeki Bóbr, na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku. To jeden z najmłodszych zbiorników zaporowych w naszym kraju. Powierzchnia tego jeziora zaporowego to prawie 190 hektarów. Maksymalna głębokość przy najwyższym spiętrzeniu wody wynosi 27, a średnia waha się w okolicach 3 metrów. Długość niezbyt urozmaiconej linii brzegowej wynosi prawie 9 kilometrów. Brzegi częściowo zalesione, z licznymi nieużytkami, od strony wschodniej bardzo strome. Dno z dużą ilością kamieni i karczowisk tworzy doskonałe warunki do bytowania ryb. A bardzo czysta i świetnie natleniona woda dopełniają całości.

Ze względu na swoje usytuowanie, najwyżej położony zbiornik zaporowy w Polsce, panują tu dość ekstremalne warunki klimatyczne. Średnia roczna temperatura wynosi około 6 stopni Celsjusza.

Bardzo liczna populacja okoni jest magnesem na wędkarzy odwiedzających Bukówkę. Piekielnie skuteczny jest tu boczny trok, zarówno z brzegu jak i z łodzi. Okazów lepiej jest jednak szukać na otwartej wodzie. Sztuki 40 centymetrowe nie należną tu już do rzadkości. Jest tu też spora populacja szczupaka, a gatunek ma tu bardzo dobre przyrosty. Egzemplarze metrowe zdarza się tu złowić. Warto penetrować toń coblerem lub gumą raczej w naturalnych kolorach. Coraz więcej pojawia się tu sandacza, jest to naturalny proces i w najbliższych latach to właśnie ten gatunek będzie tu dominował.

Ryby karpiowate reprezentowane są między innymi przez: sporą płoć, przyzwoitych rozmiarów leszcze, karasie srebrzyste, jazie, krąpie i karpie. Rzadko, ale zdarzają się pstrągi tęczowe i potokowe. W których połowach specjalizują się lokali wędkarze. Bardzo dobre wyniki osiągają tu wędkujący z pokrywy lodowej. Zwłaszcza ci, którzy polują na okonie, mogą być bardzo mile zaskoczeni wielkością ryb wyciąganych z przerębli. Liczne zarybienia w ciągu kilku ostatnich lat, bardzo dobrze rokują na przyszłość.

Jezioro objęte jest strefą ciszy, tak więc nie można tu stosować silników spalinowych do napędu łodzi. Utrudniony dostęp do wody (mała ilość dróg, a te które są w większości pozostawiają wiele do życzenia) czyni ten zbiornik enklawą spokoju. Co prawda można tu żeglować i pływać kajakiem, ale to wędkarze najbardziej ukochali sobie ten zbiornik. Całe pogórze Sudetów Zachodnich, to kraina warta odwiedzenia i poznania. A udany urlop w tej okolicy, Zbiornik Bukówka może nam tylko uprzyjemnić.


Lupus

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.