Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Zalew Złotnicki - Pogórze Izerskie

Zalew Złotnicki - Pogórze Izerskie

Zalew Złotnicki lub Jezioro Złotnickie, jak różnie się nazywa ten akwen, powstał po spiętrzeniu wody na rzece Kwisa. Powierzchnia wynosi 120 ha. Głębokość maksymalna wynosi około 22 metrów. Długość całego zbiornika wynosi około 8km. Otulony jest prawie całkowicie lasem mieszanym, z przewagą buczyny. Posiada bardzo urozmaiconą, ale też bardzo stromą linię brzegową. Niewiele tu dogodnych miejsc do wędkowania z brzegu. Dno bardzo twarde, piaszczysto-żwirowe z dużą ilością sporych głazów, tylko przy ujściu rzeki nieco muliste.

Zalew Złotnicki ma wielu podwodnych mieszkańców, reprezentowanych przez między innymi: karpie, bolenie, amury, klenie, leszcze, krąpie, okonie, liny, ukleje, płocie, węgorze, jazie, tołpygi, sandacze, szczupaki i sumy. Zwłaszcza te dwa ostatnie drapieżniki dorastają tu do ogromnych rozmiarów. Kilkunastokilogramowe szczupaki nie należą tu do rzadkości, a miejscowi wędkarze dobrze wiedzą gdzie zaczaić się na te największe sztuki. Sumy w przedziale 20-30 kilogramów również nie budzą ogromnych sensacji. Dopiero sztuki powyżej 40 kilogramów uważane są za duże. Ale to sandacz jest w tym zbiorniku drapieżnikiem dominującym, pomimo faktu, że gigantów w nim nie ma. Łowcy leszczy i płoci też będą zadowoleni z pogłowia tych ryb w tym zbiorniku. 

Wiosną kiedy woda po okresie zimowych roztopów, jest spuszczana, a lustro wody znacznie się obniża, odsłonięte płycizny bardzo szybko się nagrzewają. Są to wówczas doskonałe łowiska karpi, amurów i linów. Jednak stosunkowo zimna woda, nie pozwala osiągnąć im maksymalnych rozmiarów. Muszkarze i zwolennicy ultralekkiego spinningu, mogą zapolować w tej wodzie na jazie, które z Zalewie Złotnickim znalazły bardzo dogodne warunki bytowe i dorastają do sporych rozmiarów.  

Brzegi tego malowniczego akwenu są świetnym terenem do uprawiania turystyki rowerowej czy spacerów. Bardzo zaciszny kawałek kraju, zwany Pogórzem Izerskim w niczym nie przypomina zadeptanych bieszczadzkich szlaków. Tylko kilka ośrodków wczasowych i kwater, zapewnia wędkarzom i turystom doskonałe warunki do odpoczynku.

Będąc w tym regionie Polski warto odwiedzić bez wątpienia sławny i malowniczy XIII wieczny zamek Czocha, gdzie powstało wiele znanych polskich produkcji filmowych. Obejrzeć ruiny zamków w Świeciu i Rajsku. Zajrzeć do Gryfowa Śląskiego małego urzekającego swymi zabytkami miasteczka, którego powstanie datuje się również na XIII wiek.


[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.