Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Zalew Słup - Dolny Śląsk

Zalew Słup - Dolny Śląsk

Zalew Słup utworzony został w roku 1978 na Nysie Szalonej. Jest położony pomiędzy wsią Słup a Starym Jaworem w województwie dolnośląskim około 15 kilometrów od Legnicy. Jego powierzchnia przy największym piętrzeniu wody wynosi około 490 ha. Głębokość maksymalna, tuż przy tamie, wynosi około 18 metrów.

Zbiornik zbudowany z dwóch różnych akwenów połączonych ze sobą kanałem. Linia brzegowa bardzo dobrze rozwinięta. Mała ilość roślinności wynurzonej pozwala na swobodny dostęp do wody. Brzegi w większości porośnięte lasami. Dno bardzo zróżnicowane: są tu górki, podwodne doły, spady dna, rozległe płycizny, zatopiona wieś, karczowiska i same ryby wiedzą co jeszcze. Znajdziemy na nim sporo mułu, ale znajdzie się też kilka miejsc z twardszym dnem. Jest ono bardzo żyzne co sprzyja rozwojowi ryb.

Słup jest genialnie zarybiony. Prawie od samego początku swego istnienia jego wody były regularnie wzbogacane o różne gatunki ryb. W skład jego bardzo bogatej ichtiofauny wchodzą między innymi takie gatunki: leszcz, płoć, krąp i wzdręga są wszędobylskie i bez problemy namierzymy te ryb. Ławice uklei są okupowane przez spore szczupaki, których z powodzeniem możemy szukać w okolicach roślinności wynurzonej, lub podwodnych łąk. Tu też warto poszukać pięknie wyrośniętych linów, które buszują w zielsku. Wśród drapieżników są jeszcze sumy, okonie i sandacze. Warto ich poszukać w okolicach twardszego dna, lub w okolicach starego koryta rzeki. Dla wytrawnych łowców spinningowych zbiornik ten ma jeszcze w zanadrzu bolenie, pstrągi tęczowe i trocie jeziorowe. Z innych ryb możemy złowić tu karasie, jazgarze, rozpióry i jazie. Z większych ryb są tu tołpygi, amury i karpie. I to właśnie te dwa ostatnie gatunki najbardziej rozsławiły ten akwen.

Łowione są tu egzemplarze, które wiele komercyjnych łowisk mogłyby wprowadzić w zakłopotanie. Ryb jest sporo, zwłaszcza w miejscach płycizn, gdzie woda nagrzewa się najszybciej i już od wczesnej wiosny można łowić kapitale okazy karpi i amurów. Ogromne ilości małży racicznicy w tej wodzie powodują, że nie łatwo jest przechytrzyć rybę inną przynętą. Ale jeżeli nam się to uda, to mamy możliwość zmierzenia się z naprawdę ogromnymi rybami. Zbiornik ten jest również świetnym łowiskiem zimowym. Jeżeli tylko aura na to pozwala, a pokrywa lodowa jest odpowiednio gruba, można tu świetnie połowić zwłaszcza okonie.

Będąc na gościnnych terenach Dolnego Śląska, warto choć na chwilę zajrzeć nad tę wodę. Okolica jest niezwykle urocza, lasy i pola dochodzą do samej wody, a okoliczne miejscowości to perły architektury regionu.


Lupus

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.