Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Żarnowieckie - Kaszuby

Jezioro Żarnowieckie - Kaszuby

Jezioro Żarnowieckie jest to jezioro rynnowe położone na północy Kaszub, w powiecie wejherowskim. Jego powierzchnia przekracza 1400 ha. Głębokość maksymalna ponad 19, a średnia około 8 metrów. Długość ponad 7 kilometrów. Jezioro jest kryptodepresją. To znaczy, że dno zbiornika znajduje się poniżej poziomu morza. Przez akwen przepływa rzeka Piaśnica, która łączy je z odległym zaledwie o 4 kilometry morzem. Linia brzegowa zbiornika jest bardzo mało rozwinięta. Porastają je lasy mieszane. Jezioro nie ma mocno zróżnicowanego dna. Niewiele tu górek podwodnych czy zagłębień. Są to raczej niewielkie nierówności dna.

Jezioro dość obficie porasta roślinność zanurzona. Rozległe podwodne łąki są świetnymi kryjówkami dla ryb. można tu złowić między innymi karpie, płocie, leszcze, liny, wzdręgi, karasie, jazie, ukleje, amury, węgorze, krąpie, okonie i szczupaki. To właśnie te ostatnie są prawdziwym magnesem na wędkarzy w te okolice. Dorastające do ponad 15 kilogramów sztuki są co roku poławiane przez wędkarzy nie tylko miejscowych, ale i z całej Polski. Obławianie rozległych płycizn przy pomocy płytko schodzących woblerów czy innych przynęt, może obdarzyć nas rybą życia. Środek akwenu warto spenetrować łodzią i metodą trollingu poszukać tych największych sztuk, które żerują na ławicach. Tu w najgłębszych miejscach jeziora, przyłowem mogą być też wspaniale wyrośnięte okonie.

Ryb spokojnego żeru w jeziorze jest mnóstwo, a wszelkie przybrzeżne płycizny, zwłaszcza brzegi północny i południowy akwenu, to miejsca bankowe. Tu w miejscu wpadania i ujścia rzeki o ryby nie musimy się martwić. Oprócz sławnych żarnowieckich szczupaków warto wybrać się tu na wspaniałe leszcze. Dorastają one do imponujących rozmiarów. Są tu też ogromne płocie, karasie i liny.

Warto wiedzieć, że wody tego jeziora miały służyć do chłodzenia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ta wątpliwa atrakcja turystyczna na szczęście nigdy nie powstała. Obecnie znajduje się tu największa w kraju elektrownia szczytowo-pompowa a jej  praca powoduje wahania lustra wody dochodzące do jednego metra.

Warto tu zajrzeć będąc na urlopie. Gościnne Kaszuby mają wiele do zaoferowania turystom, ale i wędkarze mogą w tym regionie świetnie spędzić czas. Ten urokliwy zbiornik ma wiele do zaoferowania. Otaczają go wspaniałe lasy, piękne łąki i rzeczki. Stąd blisko mamy do morza i urokliwych nadmorskich miasteczek. Baza noclegowa nad Żarnowieckim jest bardzo dobrze zorganizowana i bez problemu wynajmiemy tu łódź. A nawet przewodnika, który pokaże nam najlepsze miejscówki tego wspaniałego akwenu.

   
Lupus

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.