Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Wądzyńskie - Pojezierze Brodnickie

Jezioro Wądzyńskie - Pojezierze Brodnickie

Jezioro Wądzyńskie leży w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie brodnickim. Jest to jeden z największych akwenów Pojezierza Brodnickiego. Powierzchnia tego rynnowego akwenu wynosi 170 ha. Rozciąga się on na długości ponad 4 kilometrów. Maksymalna głębokość wynosi prawie 35, a średnia około 8 metrów. Dno bardzo silnie pofałdowane z mnóstwem górek podwodnych, dołków, stromych stoków i płycizn. W okolicach trzcinowisk muliste w reszcie zbiornika piaszczysto-żwirowe. Linia brzegowa bardzo urozmaicona z zatokami i półwyspami. Na największym zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy. Brzegi częściowo porośnięte lasami, częściowo dochodzą do nich pola uprawne. W zdecydowanej większości wysokie, czasem nawet bardzo stromo opadające. Dość obficie porośnięte wysoką trzciną. Przez jezioro przepływa rzeka Lutryna.

W bardzo czystych wodach jeziora Wądzyńskiego jest sporo ryb, które mają się tu świetnie. Duża ilość miejsc do odbycia tarła powoduje, że ryby rozmnażają się tu bardzo dobrze. Wśród nich należy szczególną uwagę zwrócić na leszcze które dorastają do fantastycznych rozmiarów. Często łowione są sztuki medalowe, a okazy czterokilogramowe nie należą do rzadkości. Szukajmy ich w okolicach spodków dna i przy trzcinowiskach. Tu również możemy zapolować na duże płocie i wzdręgi, których spore stada przemierzają granicę roślinności.

Miejsca silnie zarośnięte roślinnością denną to ciekawe obszary na zasiadkę węgorzową. Jest tu ich całkiem sporo a złowione sztuki są przyzwoitej wielkości. Bardzo dobrze sprawdzą się do tego celu ukleje, które również są w tym ciekawym zbiorniku. Szczupaki występują licznie. Warto ich szukać w okolicach roślinności gdzie jest sporo drobnicy. Jednak największe egzemplarze czają się w okolicach podwodnych górek. Trzeba je sukcesywnie obłowić, bo tu zapuszczają się szczupaki i okonie, które patrolują strefę najgłębszej wody. Świetnie sprawdzi się metoda trolingowa. A duże przynęty spinningowe skuszą te największe sztuki. Okonie warto kusić bocznym trokiem lub niewielkimi wirówkami, które prowadzone w pół wody są bardzo skuteczne. Oprócz wymienionych wyżej gatunków można tu spotkać: krąpie, liny i sandacze, które rzadko ale jednak trafiają się podczas połowów okoniowych.

Na jeziorze, w jego zachodniej części, utworzony jest nieduży obszar wyłączony z wędkowania. Służy on ochronie tarlisk. Warto postarać się o łódź, dzięki której można spenetrować całą powierzchnię jeziora. Bez większych problemów wynajmiemy tu kwaterę, czy to w gospodarstwach agroturystycznych, czy w ośrodku wypoczynkowym.


Lupus 

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.