Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Szelment Wielki - Suwalszczyzna

Jezioro Szelment Wielki - Suwalszczyzna

Jezioro Szelment Wielki położone jest na północ od Suwałk zaledwie o kilkanaście kilometrów. Jezioro to powstało w wyniku działania lodowca. Powierzchnia to 356 ha, długość przekracza 6km. Jest to jezioro rynnowe, a jego maksymalna głębokość to 46 metrów. Średnia głębokość wynosi 17 metrów. Długość linii brzegowej to ponad 19 km, jest ona bardzo dobrze rozwinięta. Jego wody należą do pierwszej klasy czystości. Brzegi wysokie i tylko częściowo zalesione. Duża ilość zatok i półwyspów. Dno jest bardzo zróżnicowane. Mamy tu, głębokie rynny, doły, górki podwodne i rozległe płycizny. Do jeziora wpada kilka małych cieków wodnych, ale wypływa tylko jeden – Szelmentka. Tak jak na wszystkich jeziorach Suwalszczyzny, obowiązuje tu zakaz stosowania silników spalinowych do napędu łodzi.

Jest to jezioro zaliczane do typu sielawowego. Warunkuje to bardzo dużą ilość tlenu w wodzie, a co się z tym wiąże, określa gatunki ryb w nim występujące. Doskonałe warunki rozrodu znajduje tu: sielawa, sieja, stynka, okoń, szczupak, węgorz, troć jeziorowa, jaź, płoć, leszcz, wzdręga, miętus, karaś pospolity, ukleja, lin i krąp. Kiedyś jezioro było uważane za królestwo okonia i szczupaka. Dziś co prawda pogłowie tych ryb mocno spadło, ale i tak można liczyć na branie wyrośniętych osobników, na śród jeziornych górkach i blatach. W chwili obecnej to leszcz jest rybą, która dorasta tu do kapitalnych rozmiarów. Sztuki 3-4 kg nie należą tu do rzadkości. Należy go szukać na granicach zatok z podwodnymi spadami.

Okoliczne wsie zapewniają kilka gospodarstw agroturystycznych, w których nie trudno będzie o kwaterę i zamówienie gotowych posiłków. Stąd też niedaleko jest do granicy z Litwą. Dość strome brzegi i mała ilość miejsc z dostępem do jeziora, mogą nastręczyć problemów przy wodowaniu własnej łodzi. Jedynie okolice wsi Przejma Mała i Hultajewo umożliwiają zwodowanie jednostki pływającej. Lepiej jest jednak wypożyczyć łódź u któregoś z okolicznych rolników.  

Jeżeli chcemy łowić z lodu na Szelmencie, a warto, to można to połączyć z wyprawą na narty. Południowo-wschodni rejon jeziora to gigantyczny Ośrodek Sportów Zimowych „Szelment”. Powstały kilka lat temu obiekt rozłożony na Górze Jesionowej, przyciąga zimą tłumy fanatyków białego szaleństwa. Kilka profesjonalnie przygotowanych tras zjazdowych, powoduje, że ośrodek staje się najważniejszym tego typu obiektem w tej części Polski. Sztucznie naśnieżane stoki zapewniają mnogość białego puchu nawet w początkach marca. Latem oferuje bardzo dobrą bazę turystyczną, w której możemy wynająć sprzęt pływający, skorzystać z plaży, restauracji czy hotelu. Zagrać w minigolfa, stoczyć pojedynek paintballowy czy wynająć rowery, przy pomocy których można zwiedzić północną część Suwalszczyzny.    


[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.