Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Szeląg Wielki - Mazury Zachodnie

Jezioro Szeląg Wielki - Mazury Zachodnie

Jezioro Szeląg Wielki to rynnowe jezioro typu sielawowego. Leży około 6 kilometrów na północny-wschód od Ostródy. Powierzchnia tego zbiornika wynosi 599 ha, a długość ponad 7,5 kilometra. Maksymalna głębokość wynosi 35, a średnia 13,5 metra. Brzegi strome z dużą ilością terenów zalesionych. Piękne lasy mieszane w zdecydowanej większości otulają jezioro. Linia brzegowa słabo rozwinięta, ale ze sporą ilością trzcinowisk. Dno z dużą ilością stromych stoków, podwodnych górek i wypłaceń w okolicach zatok, piaszczysto-muliste. W strefie przybrzeżnej ogromna ilość powalonych drzew, które tworzą wiele ciekawych miejsc do wędkowania. Na akwenie obowiązuje strefa ciszy.

Brzegi północny i południowy zajmuje kilka pól biwakowych, które warto wziąć pod uwagę wybierając się tu z wędką na kilka dni. To również doskonałe miejsca połowu węgorza, którego tu nie brakuje. Mnóstwo ciekawych miejsc, w których bytują okonie stwarza idealne warunki do złowienia okazałych sztuk tego gatunku. Wędkarze dobrze operujący bocznym trokiem, mogę liczyć na bardzo obfite połowy. Szczupak, oprócz przyłowu w miejscach występowania okoni, bardzo dobrze czuje się w strefie litoralu i w okolicach podwodnych spadów dna. Dość łatwo przechytrzymy je za pomocą dużych gum i woblerów. Warto tu też spróbować metody trollingowej, ponieważ w głębokich toniach czają się pokaźne szczupaki. Coraz częściej zdarza się złowić tu sandacza. Dzieje się tak za sprawą regularnych zarybień, które zdecydowanie podnoszą wędkarskie walory tego jeziora. Spore leszcze najczęściej łowimy u podnóża podwodnych stromych stoków w strefie przybrzeżnej. Dobrze rozpoznane i zanęcone łowisko, może obdarzyć nas sztukami medalowymi.

Oprócz wymienionych ryb, warto zapolować tu z wędką na pozostałe gatunki: piękne płocie, wzdręgi, liny, karasie, ukleje i karpie. W jeziorze występuje sielawa, której obecność jest tu wielce pożądana. To powoduje, że drapieżniki żerujące w ławicach tej ryby osiągają wspaniałe przyrosty.

Okolica jeziora Szeląg Wielki, to część Polski, w której każdy wędkarz będzie czuł się świetnie. A okoliczne jeziora i rzeki, są pełne ryb. Doskonała baza turystyczna o niepowtarzalnym klimacie i kuchni, uszczęśliwi większość przyjezdnych. Warto zwiedzić powstałą w XIII wieku Ostródę i okoliczne mniejsze miejscowości Mazur Zachodnich. To niepowtarzalne miejsce gdzie krzyżuje się wiele szlaków żeglownych. Warto udać się w rejs statkiem Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Malownicze trasy na długo pozostaną w naszej pamięci.


Lupus

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.