Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Święcajty - Mazury

Jezioro Święcajty - Mazury

Położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, na południe od Węgorzewa. Należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Właściwie to jest to odrębna część jeziora Mamry. Jego powierzchnia wynosi prawie 870ha, a długość ponad 5,5 km. Są tu dwie duże zatoki Kalska i Paluszek. Linia brzegowa jest dość długa i wynosi ponad 18 kilometrów. Niestety nie jest ona zbyt rozwinięta. Na powierzchni jeziora znajdują się dwie wyspy. Maksymalna głębokość tego zbiornika wynosi 28, a średnia to prawie 9 metrów. Brzegi częściowo porośnięte roślinnością wynurzoną, stwarzają bardzo dobre warunki do rozwoju i bytowania ryb. Dno zbiornika jest urozmaicone kilkoma podwodnymi górkami i płyciznami. Raczej twarde tylko w miejscach płytszych muliste.
 
Jezioro jest świetnym łowiskiem przez cały rok. Ryb jest sporo i nie ma większych trudności w ich pozyskaniu. W okresie od wiosny do jesieni to doskonałe miejsce na połowy szczupaków. Warto ich poszukać w okolicach podwodnych stoków i rozległych trzcinowisk w południowej części jeziora. W jeziorze występuje sporo białej ryby, której stada są obstawione dużymi egzemplarzami tego gatunku.

W jeziorze jest sporo okonia, ale jego najlepsze połowy warto odłożyć na późną jesień lub zimę. Jak tylko pojawia się pokrywa lodowa, warto poszukać tych ryb w okolicach podwodnych górek. Można tu się spotkać z pięknymi okazami, których masa przekracza 1,5 kg.

Jezioro to jest również doskonałym miejscem do połowu leszcza i płoci. Kilkudniowe nęcenie może nas obdarzyć rybami jak mało które z jezior w tym regionie Polski. W akwenie tym występuje również sandacz, którego narybek jest sukcesywnie wprowadzany podczas zarybień już od kilku lat. Pozwala to żywić nadzieję, że pogłowie tej ryby będzie coraz większe.

Oprócz wyżej wymienionych gatunków, warto wymienić jeszcze następujące: sum, sieja, lin, ukleja. Niewątpliwą atrakcję jest również występowanie w Święcajtach węgorza. Ryby tej warto szukać w płytkich zatokach i nad dywanami roślinności.

To trochę odizolowane jezioro jest ciekawą alternatywą dla gwarnych jezior centralnych Mazur. Nie jest ono poddane tak dużej presji wędkarskiej. Ze znalezieniem noclegu czy też wypożyczeniem dobrej łodzi wędkarskiej nie powinniśmy mieć tu żadnych problemów. Na brzegu jeziora jest dość dużo dobrych pomostów wędkarskich, z których swobodnie możemy wędkować.

Lupus

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.