Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Sajno - Suwalszczyzna

Jezioro Sajno - Suwalszczyzna

Jeżeli szukamy rybnego akwenu w okolicach Augustowa, to warto wziąć go pod uwagę planując potencjalny wypad na ryby. Jest to typowa rynna, która ciągnie się na ponad 7 kilometrów. Powierzchnia lustra wody wynosi ponad 520 ha. Głębokość maksymalna sięga 28 metrów. Średnia oscyluje w granicach 10.

Nie jest to jezioro, którego linia brzegowa mogłaby urzekać mnogością zatok i półwyspów. Próżno też szukać tu wysp. Dno głównie piaszczyste, rzadko pokryte mułem z dużą ilością górek i głęboczków. Spotykane są tu też dość spore kamienie zalegające na dnie. Brzegi przeważnie suche, porośnięte mocno roślinnością i pięknymi lasami, które urzekają zwłaszcza wczesną jesienią.

Sajno to królestwo wspaniałych drapieżników. Szczupaki, sandacze i okonie osiągają tu niezłe przyrosty. Cała strefa przybrzeżna warta jest  sukcesywnego obławiania go metodą spinningową. Właściwie cała gama przynęt spinningowych będzie tu aktualna. I tylko udane odgadnięcie odpowiedniego wzoru i koloru przyniesie nam sukces w postaci złowionych ryb. Szczupaków warto też poszukać na stokach podwodnych płycizn sąsiadujących z głębszymi partiami wody. Sandacze też mogą tu być przyłowem, ale za najlepsze miejsce jego występowania w tym akwenie uznać trzeba ujście Kanału Bystrego. Tu też możemy liczyć na branie suma, którego niewielka populacja występuje w jeziorze.

Ryby białej w jeziorze jest mnóstwo. Leszcze i dorodne płocie są często poławianie i nie wymagają długiego nęcenia. Okolice grążeli i płytszych partii przybrzeżnych mogą nas zaskoczyć braniem pięknych linów i sporych karpi.  Oprócz wymienionych tu gatunków w Sajnie żyją jeszcze: sielawa, sieja, węgorz, miętus, wzdręga, ukleja i stynka. Kiedyś, w akwenie tym  występowała troć jeziorowa. Ale są to odległe czasy i nie ma w chwili obecnej żadnych potwierdzonych przypadków złowienia tej ryby.

Na Sajnie obowiązuje strefa ciszy i nie dozwolone jest używanie silników spalinowych. Nie wolno też tu poławiać ryb w porze nocnej. Spora ilość miejsc do biwakowania, oraz parę ośrodków wypoczynkowych pozwala zwodować łódź, lub ją wypożyczyć. Bez problemu znajdziemy też tu miejsce do biwakowania lub wynajmiemy domek, albo pokój. Okolica jest urocza. Ogromna Puszcza Augustowska na obrzeżach, której będziemy się poruszać zapewnia moc wrażeń, dla ludzi wrażliwych na piękno i dzikość natury. Ilość grzybów jesienią jest imponująca. To cichy kawałek Polski, obok zatłoczonego już prawie przez cały rok Augustowa, oferujący swym gościom prawdziwy relaks.


[Lupus]  

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.