Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Roś - Mazury

Jezioro Roś - Mazury

Jezioro Roś leży na Pojezierzu Mazurskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Nieopodal jeziora Śniardwy i 2 km od Pisza. Jest to akwen typu sielawowego. Bardzo urozmaicona linia brzegowa i rozbudowana sieć kanałów i mniejszych rzek sprawia, że jest to prawie łowisko doskonałe, które powinno znaleźć się na trasie wypraw wielu wędkarzy. Jego kształt zbliżony jest do kilku rynien, połączonych ze sobą. Łączna ich długość przekracza 24 kilometry. Maksymalna głębokość wynosi 32, a średnia 8 metrów. Powierzchnia tego giganta to prawie 1900 ha lustra wody. Dno bardzo pofałdowane, głownie piaszczyste, miejscami tylko lekko muliste, z dużymi spadkami dna i rozległymi płyciznami. Północna część jeziora raczej wypłycona z dużą ilością roślinności. Z jeziora wypływa rzeka Pisa, a zasilają je wody trzech mniejszych rzek. Jest tu mnóstwo ptactwa wodnego, a okoliczne lasy zapewniają schronienie innym gatunkom zwierząt.
 
Ze względu na sporą głębokość i licznie występujące tu pogłowie stynki i sielawy, mamy możliwość zmierzyć się tu ze szczupakami sielawowymi, które osiągają w jeziorze ogromne rozmiary. Chociaż ten zwykły też ma się tu bardzo dobrze i jest do złowienia praktycznie w całym akwenie. Co do innych ryb to jest tu między innymi: sandacz, sum, wzdręga, węgorz, okoń, płoć, leszcz, lin, karaś, ukleja i na koniec wielka niespodzianka boleń. Ta ryba występuje tu naturalnie, nigdy nie była introdukowana. Ryby te mają tu niesamowite przyrosty, jezioro jest zasobne w dużą populację białorybu. A spektakularne ataki boleni na ich ławice przyprawiają wędkarzy o szybsze bicie serca. Nikogo więc nie dziwią okazy 4-5 kg i to właśnie bolenie są celem wielu wypraw wędkarskich nad to malownicze jezioro. Liny i karasie upodobały sobie płytsze zatoki. Można tu też nieźle połowić płocie i wzdręgi. Leszcze trzymają się spadków dna przy wejściach do zatok, osiągając też całkiem pokaźne rozmiary.

Porównując to jezioro do innych akwenów mazurskich nie sposób jest wręcz nadziwić się spokojem jaki tu panuje. Zdawałoby się, że jezioro Roś leżące obok Wielkich Jezior Mazurskich powinno być okupowane przez tłumy turystów. Jest to chyba jedno ze spokojniejszych miejsc tego regionu. Dlatego jeżeli chcemy naprawdę odpocząć i przeżyć wędkarską przygodę, nie możemy tego jeziora nie odwiedzić.

Nad jeziorem znajduje się kilka pensjonatów, domów wczasowych i kwater agroturystycznych, zaszytych głównie w okolicznych lasach. Nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca na nocleg czy posiłek. Okolice Pisza i samo miasto urzekają spokojem małych mazurskich miasteczek. Jeżeli dodać do tego Wielkie Jeziora Mazurskie, to mamy wręcz wymarzony teren nawet na dłuższy urlop.


[Lupus]

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.