Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Przytulskie - Pojezierze Ełckie

Jezioro Przytulskie - Pojezierze Ełckie

Jezioro Przytulskie jest to jezioro, znajdujące się na Pojezierzu Ełckim, na terenie trzech gmin (Ełk, Olecko i Świętajno). Znajduje się przy trasie Olecko – Ełk. To akwen o powierzchni 194 ha, z bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową. Maksymalna głębokość wynosi 19 metrów. Średnia zaś 7,5 metra. Przytulskie zaliczane jest do jezior typu rynnowego i powstało na skutek działania lodowca. Dno jest bardzo urozmaicone, mnóstwo dołków i górek podwodnych. W większości twarde żwirowo-piaskowe. Prawie 1,5 hektarowa wyspa i liczne zatoki tworzą bardzo malowniczą oprawę tego zbiornika. Brak dużych aglomeracji i skupisk ludności sprawia, że jest to doskonałe miejsce do wypadu na ryby. 
 
Ze względu na bardzo dużą ilość roślinności w strefie przybrzeżnej, jezioro to jest mało dostępne amatorom wędkarstwa. Aby w pełni docenić potencjał tego akwenu należy zaopatrzyć się w łódkę. Można ją wypożyczyć w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych, sąsiadujących bezpośrednio z tym akwenem. Zwłaszcza spinningiści powinni być zadowoleni z przebogatej linii brzegowej, która wynosi ponad 11 kilometrów. Można tu się zmierzyć z przyzwoitymi okoniami i szczupakami. Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki ryb, zamieszkujące jezioro, to wymienić trzeba: leszcza, węgorza, karpia, wzdręgę, karasia, ukleję, płoć, oraz znikome już niestety ilości siei i sielawy. Spotykane są tu ogromne liny, które osiągają w nim wspaniałe tempo wzrostu. Okolice wyspy Krowa są dość mocno zarośnięte przez roślinność wynurzoną, jest tam mnóstwo dogodnych miejsc do bytowania różnych gatunków ryb. Możemy tu zapolować na szczupaka, okonia, ale też na węgorza czy lina. Jeżeli chodzi o płoć i leszcza, to występują w całym zbiorniku mniej więcej równomiernie, jest to zasługą, wyżej opisywanego, bardzo ciekawego dna. Wody jeziora należą do pierwszej klasy czystości ponieważ nie ma tu żadnych potencjalnych trucicieli. Terenu okoliczne to łąki, pastwiska i tereny uprawne.  

Jezioro i jego okolica są położone na terenie Warmii i Mazur. Stąd blisko mamy do Ełku – miasta założonego na przełomie XIV i XV wieku przez Krzyżaków. Oraz Olecka, którego powstanie datuje się na rok 1560. Obydwa miasta i ich okolice są świetnymi terenami do uprawiania turystyki, odkrywania ich dziedzictwa i zwiedzania zabytków. Puszcza Borecka, z naturalną ostają żubra, oddalona zaledwie o 30 km, też powinna znaleźć się w polu naszych zainteresowań turystyczno-wędkarskich.

[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.