Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Pierty (wigierskie) - Suwalszczyzna

Jezioro Pierty (wigierskie) - Suwalszczyzna

Jezioro Pierty (wigierskie) położone jest na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Jego powierzchnia wynosi 228 ha. Jest to bardzo urokliwy zbiornik wodny, oddalony nieco od głównych dróg. Ponad połowę jego brzegów otaczają lasy parku. Jego maksymalna głębokość wynosi 38, a średnia 10 metrów. Na jego powierzchni znajduje się jedna wyspa – Ostrówek. Jezioro posiada dość muliste dno i bardzo bogatą strefę roślinności przybrzeżnej. Ten drugi czynnik sprawia, że dostęp do jego brzegów jest nieco utrudniony. Ale tworzy doskonałe warunki do rozrodu i przebywania większości gatunków zamieszkujących to jezioro ryb.

Pierty poprzez jez. Omułówek łączą się z Wigrami. Od zachodu do jeziora wpływa rzeka Kamionka, z bardzo czystą i dobrze natlenioną wodą. Od strony północnej do jeziora wpada niewielki ciek Kaletnik.  

Jeżeli chodzi o podwodnych mieszkańców tego malowniczego jeziora, to występują tu następujące gatunki ryb: szczupak, okoń, leszcz, lin, węgorz, sieja, miętus, płoć, ukleja, wzdręga, sporadycznie sandacz. Jezioro słynie zwłaszcza z okazałych leszczy, pięknych szczupaków i dorodnych okoni (poławianych zwłaszcza zimą). Przy penetrowaniu toni tego akwenu z pewnością przyda się łódź. Spinningiści mogą szukać ryb na podwodnych górkach, których jest tu sporo. Miłośnicy spławika, też znajdą tu kilka cichych zatok i podwodnych stoków w okolicach trzcinowisk.

W okolicznych wsiach, które bezpośrednio graniczą z jeziorem, można zarówno w sezonie jak i poza nim, znaleźć gospodarstwa agroturystyczne. Oferują one łodzie, własne pomosty, tanie pokoje, pola namiotowe i bardzo smaczną kuchnię regionalną. Można tu też wypożyczyć rower i zwiedzać lasy i szlaki Wigierskiego Parku Narodowego. Miejscowości bezpośrednio przylegające do tytułowego jeziora to Leszczewo (tu w roku 1999 podczas pielgrzymki Jan Paweł II, odwiedził rodzinę Milewskich), Piertanie oraz Tartak. Bardzo znana, a oddalona tylko o 1km., miejscowość Stary Folwark, to z kolei jedna w ważniejszych miejscowości nad Wigrami. Tu mamy kilka punktów gastronomicznych, hotel, pensjonaty i plaże. Wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaki, łodzie, żaglówki, jachty, rowery wodne). Muzeum Wigier jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki w ten rejon Suwalszczyzny. To bardzo multimedialny i nowoczesny obiekt, przyciągający rzesze turystów o każdej porze roku. Godny polecenia jest oddalony o kilka kilometrów, klasztor pokamedulski nad Wigrami. W miejscowościach Leszczewo i Tartak znajdują się wieże widokowe.

[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.