Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Nidzkie - Mazury

Jezioro Nidzkie - Mazury

Jezioro Nidzkie to typowy zbiornik rynnowy typu leszczowego położony z południowej części Wielkich Jezior Mazurskich, na obrzeżach Puszczy Piskiej. Jego powierzchnia wynosi ponad 1800 ha. Długość ponad 23 kilometry. Długość linii brzegowej 72 kilometry. Brzegi w większości strome w 80% porośnięte lasami. Spora ilość roślinności wynurzonej w strefie przybrzeżnej. Dno bardzo silnie pofałdowane, z mnóstwem górek, dołków, wypłyceń i stromych stoków. Na jeziorze znajduje się kilkanaście wysp. Głębokość maksymalna wynosi 26, a średnia około 6 metrów. Jezioro w dużej części jest objęte strefą ciszy.
 
W tak ogromnej wodzie, jak podpowiada rozsądek, powinno być sporo ryb. I tak jest w rzeczywistości. Pomimo prowadzonej tu gospodarki rybackiej, kondycja bytujących w nim gatunków ryb jest bardzo dobra. Sporo tu leszcza, płoci i wzdręgi. Spotkamy je wszędzie, a odrobina zanęty skutecznie zwabi ryby w łowisko. Sprawdzą się wszelkie metody połowu tych ryb od gruntówek po drgające szczytówki. W jeziorze tym w strefie przybrzeżnej i płytszych zatokach możemy liczyć na spotkanie z dużymi linami. Te trzeba już zwabić dobrą zanętą, ale o wyniki nie powinniśmy się martwić.

Drapieżniki, to oczywiście, przede wszystkim okonie. Wspaniałe egzemplarze tego gatunku są poławiane w całej misie jeziora. Ale jeżeli chcemy zapolować na te największe, to okolice podwodnych górek i głęboczków, powinniśmy sprawdzić najdokładniej. Wszelkie małe woblery, wirówki i małe gumki to absolutne pewniaki. W jezierze jest sporo szczupaka, który dość równomiernie występuje w całym zbiorniku. Dobre są okolice wysokich trzcinowisk i strefa płytszej wody. Te największe sztuki to władcy głębin, żerujące na stadach drobnicy. Warto trolować w tym akwenie, a ryby które możemy w ten sposób tu złowić mogą nas wprawić w osłupienie. Cykliczne zarybienia powodują, że coraz częściej udaje się złowić tu sumy. Jeżeli uda się utrzymać ich tak wysoki poziom, to ryba ta ma przed sobą świetlaną przyszłość w tym zbiorniku. Są tu też sandacze, które upodobały sobie zwłaszcza twardsze fragmenty dna. Metoda żywcowa, filet z ryby i opukiwanie dna przynętą gumową to najskuteczniejsze sposoby na przechytrzenie tych cenionych przez wędkarzy drapieżników.

To jedno z najpiękniejszych jezior w kraju. Jego malownicze położenie i świetnie zorganizowana baza turystyczna, stawia je wysoko na liście potencjalnych miejsc wartych odwiedzenia. Bez problemu wynajmiemy tu łódź, lub zwodujemy swoją. Zmniejszona ilość żeglarzy i zerowa motorowodniaków, pozwala nam wędkarzom cieszyć się z ciszy i spokoju w trakcie połowów.


Lupus  

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.