Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Litygajno - Puszcza Borecka

Jezioro Litygajno - Puszcza Borecka

Akwen położony na terenie Puszczy Boreckiej o powierzchni 162 hektarów. W powiecie oleckim, terytorialnie zawiązane z gminą Świętajno. Jest to dość płytka rynna o maksymalnej głębokości około 15 metrów. Długość tego jeziora wynosi prawie 5 kilometrów. Dno bardzo urozmaicone z dużą ilością górek i dołków, rozległych podwodnych blatów i płycizn.

Jezioro z silnie rozwinięta linią brzegową, sporą ilością roślinności wynurzonej jest dobrym poligonem wędkarskim. Mało dostępne brzegi dzielnie strzegą skarbów tej wody. A ogromna ilość drzew zatopionych pod lustrem wody w strefie przybrzeżnej, jest świetną kryjówką dla wyrośniętych okoni, szczupaków i sandaczy.  

Przebogata ichtiofauna jest reprezentowana między innymi przez następujące gatunki ryb: lin, sieja, węgorz, szczupak, ukleja, płoć, leszcz, okoń i sandacz. Zwłaszcza te dwa ostatnie, są celem wędkarskich połowów. Warto przeczesać wędką spinningową wyżej opisane rejony w strefie brzegowej. Pomocna może okazać się dość duża wirówka, na którą oprócz dużych okoni może połakomić się szczupak lub sandacz. Sandacz natomiast jest tu też poławiany na żywcówkę uzbrojoną najchętniej w ukleję. Dobrym rejonem połowu tego drapieżnika jest część południowo-wschodnia jeziora, przy odpływie rzeki. Tu znajduje się dość szeroka płycizna o średniej głębokości około 5 metrów. 

Dobrze rozwija się w tym akwenie leszcz, który dzięki częściowo mulistemu dnu znajduje w nim sporo pokarmu. Sztuki w okolicach 3 kilogramów, po odpowiednim zanęceniu, są tu dość często poławiane. Na obszarze tego jeziora, w jego północnej części znajduje się jedna mała wyspa. To bardzo dobry rejon połowu szczupaków i ryb spokojnego żeru. Tu nie trzeba za bardzo kombinować, aby coś uwiesiło się haka. Stare sprawdzone sposoby są najlepsze. Ryby nie są przyzwyczajone do wymyślnych zanęt i przynęt. Bardzo dobre wyniki osiągają tu też amatorzy wędkarstwa podlodowego.   

Okolica to oczywiście Puszcza Borecka, która urzeka swoim spokojem i klimatem. Tu każdy, kto szuka odpoczynku znajdzie coś dla siebie. Ogromne obszary leśne, zagubione wśród drzew jeziora, mnóstwo dzikiej zwierzyny i ogromna ilość ptactwa, przyciągają nie tylko amatorów turystyki z naszego kraju. Świetna baza agroturystyczna z doskonałą kuchnią regionalną pełną ryb, miodu i specjałów z lasu, może być ciekawą propozycją na udany urlop. Okoliczne lasy to „kopalnia” grzybów. Okres w którym znajdziemy ich najwięcej to też najlepszy czas na połowy dużego drapieżnika w uroczym jeziorze Litygajno.


[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Artykuły o podbnej tematyce

Olecko - Mazury
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.