Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Jaczno - Suwalszczyzna

Jezioro Jaczno - Suwalszczyzna

Jezioro wytopiskowe położone w województwie podlaskim na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Bardzo malowniczy akwen z zalesionymi brzegami. Mogłoby się zdawać, że składa się z pięciu odrębnych jezior połączonych ze sobą przesmykami. Jego powierzchnia wynosi około 41 ha. Długość bardzo urozmaiconej linii brzegowej to ponad pięć kilometrów. Brzegi mocno porośnięte roślinnością wynurzoną, nie stwarzają zbyt dużej ilości miejsc do wędkowania. Głębokość maksymalna wynosi 19 metrów. Jezioro bardzo ciekawie schowane pośród okolicznych pagórków, uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Polsce.

Czyste wody tego akwenu zamieszkują następujące gatunki ryb: płoć, leszcz, ukleja, wzdręga, karaś, lin, miętus, sum, okoń, szczupak, troć i jazgarz. Zwłaszcza szczupaki dorastają tu do imponujących rozmiarów. Najchętniej poławiane są na żywca, ale spinningiści też mogą się wykazać, ponieważ trzcinowiska to ich ulubione miejsca bytowania. Bardzo licznie występuje tu też okoń. Co prawda najlepszym okresem na połów tego gatunku jest zima, ale i jesienią można złowić tu przyzwoitego garbusa. Leszcz i płoć, to ryby które występują na całym obszarze zbiornika i złowienie ich tu nie przysparza większych trudności.  Lin i karaś to ryby, których powinniśmy poszukiwać w płytszych częściach zatok. Gdzie na obrzeżach bujnej roślinności można je z powodzeniem łowić.

Jezioro ma kilka małych dopływów i strumieni, które bardzo dobrze natleniają wodę. Nawet podczas najostrzejszych zim, a o takie nie trudno na Suwalszczyźnie, nie odnotowuje się zabójczej dla większości jezior przyduchy. Zachodni brzeg tego niezwykłego zbiornika, to ciągnące się na przestrzenie kilkuset metrów torfowiska wiszące. Z nich też wypływa kilka mniejszych strumieni zasilających wody Jaczna. Z południowego krańca akwenu w kierunku jeziora Kamenduł, wypływa rzeka Jacznianka nad którą znajduje się urokliwy stary młyn.

Lepiej jest penetrować to jezioro przy pomocy łodzi, z której wypożyczeniem nie będzie większych problemów. Jakiś kont w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych na pewno się też znajdzie. Amatorzy pieszych wędrówek i jazdy na rowerze będą zachwyceni tym co oferuje okolica jeziora.

Jaczno jest miejscem niezwykle malowniczym i bardzo wyciszonym. Nie ma tu tłumów wędkarzy ścigających się o najlepsze miejscówki. To jezioro to esencja klimatu panującego w tej części Suwalszczyzny. Spokój, dzika przyroda, lasy pełne grzybów, mnóstwo miejsc do odwiedzenia na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, to tylko przedsmak tego co nas czeka podczas wizyty w tym miejscu. Cały park jest nafaszerowany osobliwościami tego regionu. A my odwiedzając Jaczno będziemy samym jego centrum. 


[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi jezioro Szelment Wielki
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY






 lub 



   
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.