Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Hołny - Suwalszczyzna

Jezioro Hołny - Suwalszczyzna

Jezioro Hołny to malowniczy akwen Suwalszczyzny, położony w powiecie sejneńskim, tuż przy granicy z Litwą, nieopodal przejścia granicznego w Ogrodnikach. Jego usytuowanie i odosobnienie od dużych skupisk ludzkich, pozwala mu być oazą spokoju. Powierzchnia wynosi 158 ha lustra wody. Jezioro ma ponad 3,5 kilometra długości. Głębokość maksymalną wynoszącą 15, a średnią 6 metrów. Jeżeli chodzi o długość linii brzegowej to dochodzi ona prawie do 10 kilometrów. Jest przy tym bardzo urozmaicona, bogata w duże trzcinowiska, rozległe zatoki i półwyspy. Trudno dostępne brzegi sprawiają, że ryby przebywające w strefie przybrzeżnej czują się tu świetnie. W północnej części jeziora łączy się ono małym ciekiem wodnym z innym pięknym jeziorem tego regionu – Gaładusią.

Pod względem wędkarskim jezioro to jest bardzo atrakcyjne. W toniach tego akwenu bytują wielkie szczupaki, wyrośnięte okonie, sandacze, ogromne liny i okazałe leszcze. Godne polecenia są też inne gatunki ryb zamieszkujące ten zbiornik. Są to tołpygi, sumy, karasie, płocie, karpie, wzdręgi, węgorze, ukleje i krąpie. Woda w Hołnach zaliczana jest do pierwszej klasy czystości, tak więc nie dziwi fakt tak licznego pogłowia ryb. Jezioro ma bardzo pofałdowane dno, które daje schronienie pięknym okazom. Dużo jest tu szczupaka i okonia w strefie przybrzeżnej, ale te największe sztuki trzymają się otwartej wody i największych głębin, sąsiadujących z podwodnymi górkami i blatami. Rewelacyjne efekty osiągają tu wędkarze podlodowi, gdzie obok stad okoni można liczyć na brania siei. Ryby bardzo pożądanej przez wielu wędkarzy. Złowienie leszcza, czy też płoci nie będzie nastręczało większego problemu i ton zanęty.   

Warto wyposażyć się w łódź. Jeżeli nie mamy własnej to istnieje możliwość wynajęcia jej w ośrodku wypoczynkowym lub w jednym z kilku gospodarstw agroturystycznych.

Rok 2009 był przełomowym, jeżeli chodzi o ilość zarybień tego zbiornika. Wpuszczono tu bardzo dużo narybku, najcenniejszych z punktu widzenia wędkarskiego ryb – szczupak, sum, sandacz, sieja, węgorz i lin.

Sama Sejneńszczyzna to ziemia bardzo urokliwa i cicha. Tu człowiek naprawdę może oderwać się od cywilizacji i zgiełku dużych miast. Warte odwiedzenia są wielokulturowe Sejny. Gdzie obok Polaków mieszka spora nacja Litwinów. Warto odwiedzić tu klasztor dominikański, piękny późnorenesansowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Starą synagogę (obecnie siedziba Ośrodka Pogranicze). Albo pochodzący z końca XVII wieku dworek, w którym często przebywał noblista Czesław Miłosz.


[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.