Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Gopło - Pojezierze Gnieźnieńskie

Jezioro Gopło - Pojezierze Gnieźnieńskie

Jezioro Gopło położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Nieopodal Inowrocławia, a nad jego północnym brzegiem rozłożyła się piękna Kruszwica. To fantastyczne jezioro pochodzenia lodowcowego o rynnowym charakterze dna, znajduje się na dziewiątym miejscu pod względem wielkości w kraju. Gopło to również największy i chyba najsławniejszy zbiornik województwa kujawsko-pomorskiego. Przez jezioro przepływa rzeka Noteć.

Jego powierzchnia wynosi prawie 22 kilometry kwadratowe. Maksymalna głębokość to 16, a średnia to 4,5 metra. W strefie linii brzegowej nie brakuje zatok i półwyspów. Kilka wysp i dość niskie brzegi stwarzają wprost wymarzone warunki dla wędkarzy. Dno bardzo urozmaicone z dużą ilością dołków i górek podwodnych stwarzających mnóstwo ciekawych miejsc do połowu ryb. Gopło to również rezerwat ornitologiczny, gdzie amatorzy podglądania życia ptaków będą urzeczeni ich ilością.  Krajobraz nadgoplański oferuje bardzo wiele. Są to liczne lasy, łąki i pola uprawne.

Co do populacji ryb, to wody te są bardzo w nie bogate. Do najważniejszych należy zaliczyć sandacze, które w akwenie osiągają fantastyczne rozmiary i jest ich sporo. Warto poszukać ich w strefach twardszego dna. Coraz lepiej czują się tu sumy, które coraz liczniej trafiają na wędkarskie haki. Szczupaki i okonie przez miejscowych wędkarzy są głównie poławiane na żywca, ale dobrze podana sztuczna przynęta spinningowa może obdarzyć nas rybą życia.

Ryby białe są właściwie wszędzie. „Średniaków” nie brakuje nigdzie, ale wystarczy trochę zanęcić, aby cieszyć się wspaniałymi okazami płoci i leszcza. Czasem w tę zanętę wchodzą karpie i amury, których co prawda w jeziorze nie jest zbyt wiele, ale osiągają bardzo przyzwoite rozmiary, a wędkarze nie spodziewający się ich, często mają zdemolowane zestawy. Miłą niespodzianką są też piękne jazie, a osobniki kilogramowe nie należą tu do rzadkości. Płytkie i muliste zatoki to królestwo linów i karasi, które też często są poławiane w tym malowniczym akwenie. Oprócz opisywanych gatunków warto wymienić jeszcze: węgorze (regularne połowy), ukleje, tołpygi i wzdręgi.

Gopło leży w środku rezerwatu Nadgoplański Park Tysiąclecia, część wód znajduje się w strefie parku krajobrazowego. Mnóstwo tu rezerwatów i obszarów chronionych. Dlatego warto zainteresować się tym obszarem jeżeli oprócz połowu ryb, cenimy też walory przyrodnicze.


Okolica to kolebka państwa polskiego. Kruszwica ze swoją Mysią Wieżą i jej sławnym królem Popielem. Inowrocławiem bardzo ciekawym miastem, które jest stolicą powiatu. Czy położonym niedaleko Gnieznem, czyli pierwszą stolicą Polski. 

[Lupus]

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.