Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Chełmżyńskie - Kujawy

Jezioro Chełmżyńskie - Kujawy

Jezioro Chełmżyńskie jest to typowy zbiornik polodowcowy. Położony w powiecie toruńskim w województwie kujawsko-pomorskim. Około 15 kilometrów na północ od Torunia. Jego długość wynosi około 7 kilometrów. Powierzchnia lustra wody to 270 ha. Głębokość maksymalna wynosi 27, a średnia około 6 metrów. Linia brzegowa bardzo dobrze rozwinięta, z dużą ilością zatok i półwyspów. Brzegi łagodnie łąkami i polami otaczają jezioro. Dno zbiornika bardzo urozmaicone. Z licznymi górkami, głębinami, rozległymi płyciznami i stromymi stokami głównie w strefie przybrzeżnej. Zbudowane głównie z pokładów piaszczysto-żwirowych, ale w okolicach płytszych zatok - muliste.

Jezioro jest bardzo zasobne w ryby. Warto tu zapolować na leszcza, który nie osiąga może gigantycznych rozmiarów, ale przyzwoite sztuki w granicach 2-3 kilogramów nie są czymś niezwykłym. Kilka dnia nęcenia powinno skutecznie ściągnąć w nasze łowisko spore stadko tych ryb. Jeżeli nie mamy tyle czasu, aby wabić leszcze, warto tu zasadzić się na piękne płocie. Ryby te osiągają tu wspaniale rozmiary i możemy je spotkać na całym obszarze Chełmżyńskiego. Z ryb białych są tu jeszcze karasie, liny wzdręgi i ukleje. Tołpygi osiągają kapitalne rozmiary i dorastają tu do masy 20 kilogramów. Jest też trochę karpi, których masa oscyluje w granicach 10 kilogramów. Warto też zarzucić wędkę w płytszych rejonach jeziora z większą ilością mułu na dnie, aby przechytrzyć węgorza. Tej ryby też możemy się tu spodziewać, a łowione egzemplarze dorastają do 2,5 kilograma.

W jeziorze jest sporo drapieżników. Do tych najczęściej spotykanych należą okonie. Sprzyjające warunki pozawalają tej rybie osiągać przyzwoite rozmiary. Warto poszukać ich ryb pod stadami drobnicy, lub w strefach przybrzeżnych w okolicach podwodnych stoków. Sporo jest tu też szczupaka. Ale najlepsze łowiska tej ryby to okolice Chełmży. Tu możemy liczyć na największe sztuki. W jeziorze występuje sandacz. Wędka spinningowa uzbrojona w miękką gumową przynętę może okazać się tu bardzo skuteczna. Opukiwanie twardych fragmentów dna to sprawdzony sposób na te ryby również w tym akwenie. Sandacz występuje w tym jeziorze bardzo równomiernie, łowione sztuki dochodzą nawet do 6-7 kilogramów.

Jezioro ma świetnie zorganizowaną bazę turystyczną. Mamy tu kilka opcji jeżeli chodzi o nocleg. Pola namiotowe, domki letniskowe, kwatery agroturystyczne. Prawie wszędzie wynajmiemy łódź, tak więc nie musimy ciągnąć swojej przez pół Polski. Polecam ten ciekawy zbiornik wszystkim tym, którzy szukają wody spokojnej bez tłumów turystów i wędkarzy. Każdy znajdzie tu swój kawałek wody.


Lupus

Zobacz noclegi w okolicy:

Artykuły o podbnej tematyce

Toruń
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.