Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Charzykowskie - Kaszuby

Jezioro Charzykowskie - Kaszuby

Jezioro Charzykowskie to jezioro rynnowe położone na Równinie Charzykowskiej. Znajduje się około 5 kilometrów od Chojnic, w południowej części Kaszub. Jego powierzchnia wynosi 1363 hektary. Jest to jedno z największych jezior w kraju, znajduje się na 23 miejscu. Maksymalna głębokość wynosi 30, a średnia około 9 metrów. Jego długość sięga blisko 10 kilometrów. A długość bardzo rozwiniętej linii brzegowej, przekracza zaś 32 kilometry. Dno jak przystało na akwen tego typu jest bardzo mocno zróżnicowane, z ogromna ilością dołków i górek podwodnych, stromych stoków i rozległych płycizn. Dno jest raczej piaszczysto-żwirowe, jedynie przy ujściach cieków wodnych i w płytkich zatokach lekko muliste. Na powierzchni Charzykowskiego znajdują się dwie niewielkie wyspy.

Jeżeli chodzi o gatunki ryb, które możemy znaleźć w jego toni to głównie będą to dorodne okonie i ogromne szczupaki. Są one głównym celem wędkarskich wypraw nad ten malowniczy akwen. Stanowiska tych ryb to przede wszystkim podwodne górki i spady dna w okolicach dużych trzcinowisk i rozległych płycizn. Warto poświęcić trochę czasu na poznanie tych łowisk. Świetnie sprawdzą się tu przynęty gumowe i woblery. Warto też trolować. Do spenetrowania tak ogromnego obszaru z pewnością przyda się łódź, którą bez problemu wynajmiemy w okolicznych pensjonatach, domach wczasowych lub gospodarstwach agroturystycznych. Medalowe szczupaki czają się pod dużymi ławicami uklei i sielawy. Dlatego namierzenie żerujących stad tych ryb, to połowa sukcesu.

Jezioro te, jest również świetnym łowiskiem węgorzy. Warto poszukać ich w okolicach bardziej mulistych zatok i porośniętych roślinnością płycizn. Późną jesienią i zimą warto zapolować tu na miętusy, których całkiem pokaźna populacja zamieszkuje ten zbiornik. Oprócz wyżej wymienionych gatunków mieszkają tu między innymi: potężne leszcze, duże płocie, wzdręgi, liny, jazgarze i krąpie. W okolicach ujść rzek i mniejszych cieków, możemy liczyć na brania np. jazi lub kleni. 

Jezioro Charzykowskie jest niesamowitą atrakcją turystyczną samą w sobie. Otoczone pięknymi lasami, leżące blisko Borów Tucholskich, Zaborskiego Parku Krajobrazowego i na obszarze specjalnej ochrony ptaków, staje się jeszcze bardziej interesujące. Mnogość dzikiej natury pozwala cieszyć się urlopem w ciekawym i jednocześnie bardzo spokojnym miejscu.

Rozmiary tego jeziora nie pozostały niezauważone przez rzesze żeglarzy. Świetne warunki do uprawiania tego sportu sprawiają, że można tu wyszaleć się pod żaglami. Dodatkowo w środku sezonu odbywa się tu cykliczne imprezy; regaty i przeglądy piosenek.  

Lupus

Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Województwo Pomorskie
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.