Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Z wędką przez Polskę » Jezioro Bityńskie - Wielkopolska

Jezioro Bityńskie - Wielkopolska

Jezioro Bityńskie położone jest w woj. wielkopolskim. Wchodzi w skład Pojezierza Poznańskiego. Akwen typu morenowego. Bardzo rozbudowana linia brzegowa i sześć wysp, stanowią ciekawy pod wieloma względami obiekt wędkarski. Powierzchnia tego jeziora to ponad 300 ha interesującej wody. Jest to płytkie jezioro, a jego średnia głębokość wynosi około 3,5 przy  maksymalnej 7 metrów. Rozległe trzcinowiska i wcześniej wspomniane wyspy są świetnym miejscem lęgowym ptaków. Od 1980 roku wyspy tworzą rezerwat ornitologiczny, który ma na celu ochronę wielu cennych gatunków ptactwa. 

Dwie wyspy, Pierska i Komorowska noszą ślady osadnictwa sprzed setek lat. Archeolodzy znaleźli tu wczesnośredniowieczne grodziska, które mogły być ważnymi punktami szlaku bursztynowego.

A co mieszka w tym jeziorze? Kiedyś Bityńskie było synonimem obfitych połowów gigantycznych węgorzy. Wielu wędkarzy marzyło o możliwości zarzucenia wędek w jego wodach. Jednak był to akwen niedostępny dla zwykłych zjadaczy chleba. Tylko prominenci ówczesnej władzy posiadali ten przywilej. Dziś jest nieco inaczej, a i pogłowie ryb zmieniło się nie do poznania. W wodach tego jeziora króluje sandacz, może jest to też spowodowane pewnego rodzaju modą na połów tej ryby. Wyposażony w echosondę wędkarz bez większego problemy znajdzie ciekawe miejsca w, których przebywa ten drapieżnik. Można tu też zasadzić się z gruntówka na piękne leszcze, które w tych wodach znajdują doskonałe warunki rozrodu. Jest też trochę węgorzy, ale między bajki należy włożyć informację o ich ponadprzeciętnych rozmiarach. Jednak spotkanie z tą rybą tutaj, jest czymś zwyczajnym. A ci którzy nastawiają się na ich połów raczej nie będą mieli powodów do narzekań. Reszta wodnej fauny to: karp, amur, szczupak, sum, okoń, krąp, wzdręga, karaś, lin, tołpyga, ukleja i płoć. Ta ostatnia osiąga tu też bardzo ładne przyrosty.

Całe pojezierze to bardzo popularny rejon turystyczny. Znajduje się tu około 120 jezior, które są pięknym akcentem tej uroczej ziemi. A także jeden z największych kompleksów leśnych Europy – Puszcza Notecka. Ogromne tereny porośnięte drzewami, kryją całe mnóstwo wspaniałych wzniesień morenowych, tworzących ciekawe formy geologiczne. Lasy obfitują w grzyby. Ci, którzy zatęsknią jednak za gwarem i spalinami, mogą wybrać się do stolicy województwa, oddalonego zaledwie o 30 km Poznania. Gdzie do woli można zwiedzać to jedne z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski.

[Lupus]

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.