Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Żyrardów - Mazowsze

Żyrardów - Mazowsze

Żyrardów, pomimo tego, że jest bardzo młodym miastem, posiada bardzo ciekawą historię. Wyróżnia się ona m.in. tym, że nie jest to ośrodek, który powstał tak, jak większość miejscowości – na bazie pierwotnego osadnictwa – ale został sztucznie utworzony decyzją administracyjną.

Dzieje Żyrardowa wiążą się nierozerwalnie z warszawską fabryką wyrobów lnianych. Jej właściciele: Tomasz, Jan i Henryk Łubieńscy oraz Józef Lubowidzki postanowili otworzyć kolejny zakład swojej spółki w nowej miejscowości nazwanej Żyrardowem, gdzie powstać miała nie tylko fabryka, ale także inne zabudowania, m.in. domy robotnicze. Na nową osadę wybrano akurat te ziemie, gdyż był to majątek Łubieńskich.


Roboty rozpoczęły się w 1830 roku. Początkowo tworzono jedynie budynki, bez wyposażenia, gdyż w warszawskiej fabryce ciągle doskonalono nową metodę mechanicznego przędzenia lnu. Jej twórcą był Filip de Girard, od którego nowe miasto wzięło swoją nazwę. Produkcja lnu ruszyła 24 lipca 1833 roku.


Po zaledwie 15 latach od powstania, do osady dotarła kolej, co tylko wzmacniało pozycję fabryki. W związku z ogromnym potencjałem, fabryka została wykupiona w marcu 1857 roku przez Karola Hiellego i Karola Dittricha, którzy zdecydowali się na duże inwestycje: rozbudowę zakładów, ale także budowę szpitala, szkoły, nowego osiedla robotniczego, centrum kultury, czy kościoła.


W 1883 roku wybuchł pierwszy z siedmiu strajków, które ciągnęły się na przestrzeni 20 lat. Jego przyczyną było obniżenie pensji szpularek. Do zaprowadzenia porządku w miasteczku wysłane zostało wojsko, które w starciach pozbawiło życia 3 osoby.


Wraz z rozwojem fabryki lnu, rozwijać zaczęły się także inne zakłady – garbarnie, pracownie krawieckie i przemysł spirytusowy (gorzelnia, browar). Ze względu na duża liczbę potrzebnych pracowników o specyficznych kwalifikacjach, budowano także liczne szkoły.


Wraz z I wojną światową nastał upadek miasta. Nie wiązał się on bezpośrednio z działaniami wojennymi, ale z grabieżami dokonywanymi przez wojska rosyjskie, które najpierw wywiozły w głąb Rosji większość maszyn przemysłowych, a następnie wysadziły w powietrze część zakładów. W związku z tym, zaczęło brakować miejsc pracy, a wielu obywateli wyjechało za chlebem.


Próbę odbudowy podjęto zaraz po wojnie, jednak Wielki Kryzys nie pozwolił na zbyt daleko posunięty rozwój. Złe zarządzanie, nadużycia i wybuch kolejnej wojny sprawiły, że miasto nigdy nie powróciło do pozycji jaką miało przed wywiezieniem sprzętu z fabryk.


Obecnie prowadzony jest na szeroką skalę program rewitalizacji budynków pozakładowych, w których tworzone są tzw. lofty, czyli mieszkania i apartamenty o wystroju przemysłowym.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.