Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Żarnowiec - Pomorze

Żarnowiec - Pomorze

Żarnowiec –  pierwsza informacja o miejscowości  pochodzi z 1215 roku. Kilka lat później powstał tu klasztor cysterek.  Miejscowość była wielokrotnym miejscem najazdów wojsk krzyżackich w XV wieku. W 1589 roku utworzono zgromadzenie sióstr benedyktynek  przeniesionych z Chełma. Obecny budynek klasztoru pochodzi z 1834 roku. Jedną  z największych atrakcji turystycznych w gminie Krokowa jest zespół klasztorny Benedyktanek z kościołem pw.  Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Żarnowcu. W miejscowości znajduje się również zespół dworsko - ogrodowy z przełomu XIX/XX wieku - pałac, stodoła i murowana z cegły gorzelnia z końca XIX wieku, spichlerz z końca XVIII wieku.

Jezioro Żarnowieckie  -  jest to jedno z największych jezior w Polsce, a największe  w pasie pobrzeża. Wynosi 1432 ha, długość wynosi 7,6 km,  szerokość 2,6 km a maksymalna głębokość 16 metrów.  Jezioro jest połączone z morzem rzeką Piaśnicą. Miała tu powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, którą budowę przerwano w 1989 roku dzięki naciskom publicznym. Ostatecznie powstała tu elektrownia wodna jako największa w Polsce elektrownia szczytowo - pompowa  w Czymanowie, wykorzystująca wody jeziora Żarnowskiego na zbiorniku dolnym.  Jezioro położone  w otoczeniu wzgórz morenowych  i w pobliżu morza, sprawiają, że wieją tu wiatry o sile tylko znacznie mniejszej niż nad morzem. Są tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, windsurfingu, jest to jedno z nielicznych jezior nie objętym strefą ciszy.

Największą miejscowością nad jeziorem Żarnowskim jest  Niedole, malownicza spokojna, letniskowa miejscowość. Warto odwiedzić tu skansen „Zagroda Grubska”, w którym można zobaczyć XIX wieczne zabudowania gospodarcze. W centrum Niedola znajduje się  ciekawa figurka Chrystusa, ustawiona w drzewie, które złamała wywrotka  wożąca materiały do budowy elektrowni.
Na wschodniej części jeziora znajduję się  wzgórze zwane Górą Zamkową wznoszące się na wysokość 102,4 m. Około IX wieku było tu  grodzisko obronne. Jest to naturalne wzniesienie o owalnym kształcie otoczone wałem, umocnione kamieniami, które dziś porasta las bukowy.
Na temat owej góry krążą liczne legendy. Jedna z nich mówi, że dawno dawno temu stał tu zamek, w którym mieszkała królewna. Pewnego razu wybierając się do kościoła w Żarnowcu przyglądała się w lusterku i wypowiedziała zaklęcie, że jeżeli  nie jest najpiękniejsza nich zamek zapadnie się pod ziemię. I tak się stało, cały zamek zapadł się na dno jeziora. Zaklęcie miał złamać tylko rycerz na białym koniu który, objeżdżający wzgórze lub ten, który w niedzielę palmową pocałuje w drodze z Żarnowca na wzgórze wszystkie zwierzęta.  Ale niestety nikomu to się to nie udało. Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.