Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Zakroczym - Mazowsze

Zakroczym - Mazowsze

Zakroczym to niewielka miejscowość, położona zaledwie 40 kilometrów od centrum Warszawy. Ciekawe jest pochodzenie nazwy tej miejscowości. Pierwotnie osada leżała bliżej Wisły i obejmowała swoimi granicami „zakrot”, jak wówczas nazywano miejsce dogodnej przeprawy rzecznej. Wtedy nadano nazwę Kroczym. Jednak z powodu ciągłych powodzi, zdecydowano się na relokacje zabudowań i odsunięcie ich w głąb lądu. Od tamtej pory, nowy Koczym nazywa się Za-kroczym. 

Historia miasteczka sięga XI wieku, kiedy była to osada benedyktyńska. Miejscowość powoli rozwijała się, aż w 1422 roku oficjalnie nadano jej prawa miejskie. Uczynił to książę warszawski Janusz I Starszy.

Dzieje miejscowości silnie wiążą się z losami Twierdzy Modlin. W Zakroczymiu znajduje się Fort nr 1, który miał za zadanie ochronę cytadeli w Nowym Dworze. Wiązało się to z ryzykiem dużych zniszczeń wojennych. Wystąpiły one w czasie wojen ze Szwedami, odbijania fortu w 1813 roku i II wojny światowej. Za każdym razem Zakroczym dotknięty był poważnymi stratami. Mimo to, w miejscowości zachowało się kilka obiektów, na których można skupić uwagę.

Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża to gotycko-renesansowa budowla pochodząca z XV wieku. Niestety w czasie działań wojennych świątynia została silnie zniszczona i konieczna była szeroko zakrojona rekonstrukcja.

Warte zobaczenia są także kościół i klasztor ojców Kapucynów, wybudowane w 1758 roku z fundacji Józefa Młockiego. Barokowe zabudowania kontrastują z nowoczesnymi, w których znajduje się Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości oraz izba pamięci ojca Honorata Koźmińskiego.

W centralnej części rynku znajduje się Pomnik „Latarnia”, zbudowany na cześć walczących i poległych w czasie Powstania Listopadowego i Styczniowego oraz żołnierzy I i II wojny światowej. Słup zbudowany został z fragmentu kratownicy pod trakcję tramwajową, a zwieńczenie to szklana oprawa, ozdobiona symbolami miasta. Pomnik ustawiony został w czasie obchodów 900lecia obchodów istnienia miasta na miejscu starego, zniszczonego,.

Warto wybrać się także na Górę Zamkową, na której znajduje się budynek dworu pochodzącego z XIX wieku, posadowiony na piętnastowiecznych piwnicach.

Ciekawy jest także Fort nr 1 Twierdzy Modlin, znajdujący się około 200 metrów od rynku. Niestety nie jest to obiekt przystosowany do obsługi ruchu turystycznego, gdyż znajduje się w nim lokalna spółdzielnia spożywcza.


Autopista

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.