Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Włocławek - Kujawy

Włocławek - Kujawy

Włocławek

Położenie

Włocławek leży na obu brzegach Wisły oraz Zgłowiączki, w Kotlinie Płockiej. Przez miasto przepływają też: Struga Rybnicka, która poprzez Kanał Główny uchodzi do Wisły, Chełmiczanka, Zofijka, które również wpadają do Wisły. Przez południową część miasta przepływa Lubieńka, która swoje ujście ma w Zgłowiączce. Najważniejsze jeziora na terenie miasta to jezioro Czarne, Łuba, Rybnica, Krzywe Błota oraz zanikające jezioro Grzywno.

Włocławek pełni rolę najważniejszego ośrodka naukowo-kulturalnego Kujaw, mieści liczne instytucje, jak galerię sztuki współczesnej, teatr impresaryjny, muzeum okręgowe, Wyższe Seminarium Duchowne czy Wyższą Szkołę  Humanistyczno-Ekonomiczną. We Włocławku powstała tama spiętrzająca wody Wisły, dzięki czemu znajduje się tu duża elektrownia wodna, a samo miasto pełni rolę ośrodka sportów wodnych, ponadto siedzibę tu ma biskup włocławski.


Historia

Pierwsze osady ludzkie na terenie dzisiejszego miasta założono już w X wieku przed nasza erą. W okresie kształtowania się państwowości polskiej opodal ujścia Zgłowiączki do Wisy istniał w miejscu dzisiejszego pałacu biskupiego niemały gród związany z osadą targowo-rybacką i przeprawą przez największa polską rzekę.  W XI i XII wieku we Włocławku zwanym wówczas Władysławem, osiedli kasztelani. Około 1125 r. przeniesiono z Kruszwicy do Włocławka siedzibę biskupstwa kujawskiego. Włocławek stał się własnością diecezji, co kształtowało jego historię aż do zaborów. W 1261 r. biskup Wolimir Bolesta nadał Włocławkowi przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim. W wyniku zniszczeń wojennych Włocławek ponownie ulokowano w 1339 r. tym razem na prawie madgeburskim. Za panowania Kazimierza III Wielkiego miasto przeżywało spory rozwój ekonomiczny. Gdy w 1466 r. do Polski przyłączono Pomorze Gdańskie nastąpił znaczny rozwój miasta związany z handlem wiślanym. Włocławek stał się ważnym ośrodkiem naukowym. W istniejącej od XII wieku szkole przykatedralnej uczył się Mikołaj Wodka, domniemany nauczyciel Mikołaja Kopernika, a późniejszy profesor uniwersytetu w Bolonii. W 1520 r. utworzono królewską komorę celną, co sprzyjało rozwojowi miasta. Wielki pożar w 1620 r. sprawił, że rozpoczął się upadek Włocławka. Przyspieszyły go liczne wojny i zaraz oraz przeniesienie komory celnej do Nieszawy. Regres zatrzymało utworzenie w 1787 r. Komisji Dobrego Porządku, która rozpoczęła regulację układu urbanistycznego. W 1793 r. miasto weszło w skład II zaboru pruskiego. Prusacy odebrali miasto biskupom, niedługo po tym w 1806 r. przyłączono je do Księstwa Warszawskiego. Po 1815 r. miasto trafiło do Królestwa Kongresowego. W XIX wieku nastąpiło ożywienie gospodarcze, dzięki czemu Włocławek stał się sporym ośrodkiem przemysłowym. Do miasta przybywali Niemcy i Żydzi,  przez co utraciło ono całkowicie dawny biskupi i katolicki charakter. W 1862 r. miasto otrzymało połączenie kolejowe z Bydgoszczą i Warszawą. W 1897 r. w mieście urodził się Tadeusz Reichstein, biochemik szwajcarski, laureat nagrody Nobla z 1950 r.

Warto zwiedzić:

- katedra pw. Wniebowzięcia NMP – pierwotna romańska katedra powstała niedługo po przeniesieniu biskupstwa do Włocławka. Budowle zniszczyli Krzyżacy w 1329 r., a na jej miejscu wzniesiono w 1474 r. kościół pw. św. Stanisława, który zburzono w 1810 r. Nową katedrę wybudowano w innym miejscu, co było faktem unikalnym w Polsce. Prace budowlane zaczęto w 1340 r., przez pierwszych 25 lat wzniesiono zakrystię i prezbiterium. Jest ono nietypowe dla założeń katedralnych w Europie. Zwyczajowo świątynie tego typu posiadają obejście prezbiterium, tu zostało ono pominięte. Do 1411 r. wybudowano korpus nawowy, nastąpiła też konsekracja świątyni. Od 1463 do 1526 r. prowadzono prace przy budowie wież, które nigdy nie osiągnęły pierwotnie zakłądanych rozmiarów. W XV stuleciu zaczęto dobudowywać kaplice, pierwotnie w stylu gotyckim. W 1639 r. wieże katedry przykryły barokowe chełmy. W 1659 r. wojska szwedzkie ograbiły świątynię, podobnie, jak najeźdźcy w XVIII wieku. W 1875 r. podjęto decyzję o regotyzacji katedry. Prace zakończono na początku XX stulecia. Zewnętrzny wygląd świątyni uległ prawie całkowitej zmianie. Wzniesiono neogotyckie wieże, szczyty, zakrystie, kruchty, ujednolicono wygląd kaplic. W latach 1938-39 wykonano nowe secesyjne witraże w prezbiterium. Wnętrze trójnawowej bazyliki jest gotyckie z niewielkimi zmianami barokowymi i neogotyckimi. Całość pokrywają neogotyckie polichromie.
- Pałac biskupi wzniesiono w XIV wieku. Budynek często przebudowywano, w tym całkowicie w 1861 r. w stylu klasycystycznym. W 1920 r. pałac strawił pożar, a jego odbudowę ukończono w 1925 roku.
- Zespół seminarium duchownego, w skład którego wchodzi gotycki kościół św. Witalisa z 1330 r. w ołtarzu głównym świątyni – cenny gotycki tryptyk z 1460 r.
- kościół św. Jana Chrzciciela wybudowany w 1538 r.
- zespół klasztorny reformatów sprowadzonych do miasta  w 1625 r.

źródło:

Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgos
zcz 2005

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.