Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Wijewo - Pojezierze Krzywińskie

Wijewo - Pojezierze Krzywińskie

Wijewo jest wsią położona w powiecie leszczyńskim i zarazem stanowiąca najmniejszą osadę tego powiatu. Wieś otaczają ciekawe tereny zielone w większości należące do terenów prawnie chronionych. Zalicza się do nich Przemęcki Park Krajobrazowy położony w okolicach wsi. Do głównych atrakcji regionu należą czyste i rybne jeziora oraz pełne grzybów lasy. Większość jezior połączona jest kanałem, co pozwala na uprawianie turystyki wodnej. W Wijewie znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, który zrzesza młodzież z całej wsi organizując warsztaty, przedstawienia  i pokazy. Przy ośrodku działa biblioteka wiejska i przedszkole. Ludność miejscowa trudni się głównie rolnictwem lub tez pracuje w branży turystycznej.

Zabytkami osady, której początki sięgają końca XIII wieku, są przede wszystkim pomniki przyrody – dęby, cisy i sosny. Do zabytków architektury kwalifikuje się pałac w Wijewie z końca XIX wieku, w którym obecnie po generalnym remoncie ma swoją siedzibę Urząd Gminy. Terenami otaczającymi pałac, są tereny zielone parku  przypałacowego. Na jego terenie znajdziemy pomniki przyrody takie jak: buk pospolity o obwodzie 305 cm, 18 – metrowy wiąz szypułkowy i wiele, wiele innych. Park jest prawdziwą gratka dla biologów i mikrobiologów oraz architektów terenów zielonych ze względu na rodzaje roślinności porastającej park ale tez i różnorodność biologiczną i potencjał architektoniczny.

Wieś wchodziła w skład dóbr klasztoru cystersów z siedzibą w pobliskim Przemęcie. Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie założonej w miejscu wsi pochodzi z początków XVI wieku, kiedy Andrzej Opaliński kupuje majątek Wijewo od klasztoru cystersów. Następnie z biegiem lat majątek przechodzi z rak do rąk szlachetnych rodzin, miedzy innymi: Leszczyńskich, Sułkowskich. Wijewo zmienia właścicieli do XIX wieku, kiedy to wieś trafia w ręce niemieckie. Niemcy zmieniają nazwę osady na Stift Nauzelle. Przed I wojna światowa ponownie wraca w granice Polski.

Zabytkiem i zarazem miejscem integracji społecznej jest pomnik, kopia pomnika św. Józefa. Pierwotna rzeźba została zniszczona w wyniku wal wojennych przez hitlerowców. Na tablicy pomnika wyryte są nazwiska poległych podczas I wojny światowej i w powstaniu wielkopolskim.

Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.