Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Wieżyca - Kaszuby

Wieżyca - Kaszuby

Najwyższe wzniesienie Pojezierza Kaszubskiego, a zarazem Niżu Europejskiego. jest kulminacją Wzgórz Szymbarskich. Szczyt, porośnięty ok. 150-letnim lasem bukowym ma kształt niewielkiej platformy.

Nieopodal wierzchołka znajduje się kolejowy ośrodek wypoczynkowy, zbudowany wokół dawnego, niemieckiego sanatorium dla lotników. Na szczycie Wieżycy wznosi się 35-metrowa wieża z platformą widokową. Nadano jej imię Papieża Jana Pawła II. Na platformę usytuowaną powyżej koron drzew wiodą 182 stopnie. Roztacza się z niej wspaniała panorama okolicy. Niesamowity widok obejmuje Wzgórza Szymbarskie, Złotą Górę, „Drogę Kaszubską” oraz „Kółka Raduńskie”. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można z niej oglądać obiekty oddalone od szczytu o 70km. Latem na wierzchołek przybywają liczne wycieczki turystyczne. Zaś zimą roi się tu od fanów snowboardu i nart. Na Wieżycy działają trzy wyciągi narciarskie, a także dobrze utrzymane trasy zjazdowe i oświetlone stoki narciarskie.


Warto wspomnieć, że pierwsza wieża widokowa na Wieżycy powstała pod koniec XIX wieku. Rozebrano ją tuż przed wybuchem I wojny światowej. Później w tym samym miejscu wzniesiono fundamenty kamiennej Wieży Bismarcka. Ciekawostką jest fakt, że w owych czasach bardzo często wieżom nadawano imię „żelaznego kanclerza”. Na samym Pomorzu istniało kilkadziesiąt takich obiektów. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił dalszą budowę baszty widokowej.


Z Wieżycą związanych jest wiele kaszubskich legend. Jedna z nich wyjaśnia istnienie mor na świecie. Otóż, kiedy zmarł, przeżywszy lat tysiąc, stary wódz stolemów, jego syn obejmując panowanie, wspiął się na szczyt Wieżycy, by obejrzeć swój majątek. Jednak ani lasy, ani jeziora nie zainteresowały go tak bardzo, jak piękna dziewczyna kąpiąca się w Jeziorze Ostrzyckim. Zakochany stolem zawołał: „Będziesz moją!”. Niestety dziewczyna nie odwzajemniała uczuć mężczyzny, panicznie bała się olbrzyma.  Zaczęła stawiać warunki i wymyślać zadania niemożliwe do wykonania. Młodzieniec przeniósł już dla niej las, ale wydobycie wszystkiego piasku z dna jeziora okazało się niewykonalne. Zrozpaczony chłopak udał się po radę do matki. Niewiasta rzuciła na nieugiętą piękność czar – dziewczyna stała się morą, dręczącą nocami ludzi pogrążonych we śnie.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.