Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Wejherowo - Pomorze

Wejherowo - Pomorze

Wejherowo – miasto położone jest  w pradolinie Redy-Łeby, otoczone zalesionymi wzgórzami. Miejscowość położona jest na terenie Puszczy Darżlubskiej i na terenach lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tutaj 200-letnie i 300-letnie buki, modrzewie,dęby, lipy kasztanowce.
Miasto Wejherowo zostało założone przez Jakuba Wejhera w 1643 roku.
Jedną z atrakcji turystycznych Wejherowa jest neogotycki Pałac Przebendowskich i Keyserlingków z XIX wieku.

Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
W muzeum gromadzona  jest literatura, prasa, rękopisy. Jest to jedyne takie muzeum na Kaszubach.
W Pałacu Przebendowskich są też zbiory rękopisów i starodruków pamiątek po pisarzach i działaczach kaszubsko-pomorskich.

W Wejherowie znajduje się najstarszy Kościół Klasztorny Braci Mniejszych Franciszkanów pw. św. Anny z 1650 roku.  Ma on niezmienioną formę od czasów wybudowania, jedynie przedłużono konstrukcję w związku z budową chóru. W kościele znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. 5 czerwca 1999 roku obraz został koronowany przez Jana Pawła II.

W podziemiach klasztoru znajduję  znajduje się  Muzeum oo. Franciszkanów.
Są tam krypty rodziny Wejherów i zakonników oraz wystawy przedstawiające dzieje klasztoru oraz rodziny Wejherów. Znajduję się tu również szczątki założyciela miasta Jakuba Wejher.

Godny uwagi jest ratusz miejski. Ratusz wejherowski ma urozmaiconą i niezwykle ciekawą fasadę, trójarkadowy podcień i trzy stylizowane szczyty oraz mansardowy dach.  Pierwszy budynek był wzniesiony w 1650 roku, następny bardziej okazały w 1729 roku. Obecna wersja ratusza pochodzi  z 1908 roku i jest wizytówką architektoniczną miasta.
Pierwszy kościół w Wejherowie był ufundowany przez Jakuba Wejhera z 1643-1644 roku. W latach 1754-1755 roku kościół rozebrano i w jego miejscu powstał nowy w stylu barokowy.
W kolegiacie pw. św. Trójcy odbywają się  koncerty organowe, zespołów chóralnych.

Największą atrakcją turystyczną Wejherowa jest ponad 350-letnia Kalwaria Wejherowska, która jest duchową stolicą Kaszub. Sanktuarium Męki Pańskiej  zastało ufundowane przez założyciela miasta Wejherowa. Jest to kompleks 26 kaplic położonych na morenowych wzgórzach. Często kalwarią  nazywana jest przez turystów Świętymi Górami lub Kaszubską Jerozolimą.
 Przy każdej każdej kapliczce znajduje się garść ziemi z Jerozolimy, wzgórza  Kalwarii mają nazwy Biblijne : Góra Oliwna, Syjon, Golgota. Barokowe kaplice są doskonale wkomponowane w park. Tak jak w Jerozolimie przepływa tu rzeka Cedron wcześniej nazywana Białą.  Cały szlak kalwaryjski ma 4,5 km. Kalwaria Wejherowska  dla Kaszubów  takim sanktuarium jak Kalwaria Zebrzydowska na południu Polski. Tutaj modlił się w 1953 roku ksiądz Karol Wojtyła.

Każdego roku w okresie Wielkiego Postu w piątki odbywają się tu nabożeństwa Drogi Krzyżowej znane już w całej Polsce Misterium Męki Pańskiej.
W Kalwarii Wejherowskiej odbywają się odpusty na Wniebowzięci Pańskie ( niedziela przed Zielonymi Świątkami) i na Trójcy Świętej oraz mniejsze na Uzdrowienie Chorych (pierwsza sobota i niedziela lipca), odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (14 i 15 sierpnia), Podwyższenia Krzyża świętego (w drugą sobotę i niedzielę września).

Wejherowo jest doskonałym punktem wypadowym dla turystyki rowerowej, pieszej w kierunku morza ( Karwia, Dębki, Białogóra, Kopalino, Sasino), jak i Trójmiasta i Kaszub. W Wejherowie odbywają się  liczne imprezy kulturalne m.in. Dzień Jakuba, Jarmark Wejherowski, Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu, Open Air Rock Festiwal oraz letnie koncerty na rynku.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.