Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Wąchock - najbardziej dowcipne miasto Polski

Wąchock - najbardziej dowcipne miasto Polski

Pewnie o żadnej innej miejscowości w Polsce nie krąży tyle dowcipów, co właśnie o Wąchocku, a już na pewno żaden inny włodarz miasta nie ma na swój temat tylu anegdot, co właśnie sołtys Wąchocka. Co prawda od czasu odzyskania przez Wąchock praw miejskich w 1994 r. miasteczkiem rządzi burmistrz, ale żeby nie rozczarować turystów odwiedzających polską Stolicę Humoru (tytuł ten przysługuje od 2007 r.) funkcje reprezentacyjne pełni honorowy sołtys Wąchocka. A jak jest wybierany? Tak jak w dowcipie: spuszcza się ze wzgórza koło i ten, w którego dom uderzy, zostaje sołtysem. Stąd też koło od wozu jest jednym z atrybutów sołtysiej władzy w Wąchocku. Władze poszły o krok dalej i sołtysowi wystawiły pomnik, właśnie z tym kołem. Tematyka trochę zabawna, ale cel szczytny, pomnik zadedykowano wszystkim polskim sołtysom. Żeby nie być gołosłownym i pokazać, że Wąchock sołtysów polskich ceni, co roku organizowany jest tu Turniej Sołtysów. Jest to oryginalna atrakcja turystyczna, bo gdzież by indziej można zobaczyć poważnych na co dzień lokalnych przywódców w konkurencjach takich jak: zwijanie asfaltu (w Wąchocku zwija się asfalt na noc, żeby go kury nie wydziobały), przechodzenie wierzchem przez płoty czy szukanie jaj w sianie. Impreza organizowana rokrocznie w okolicach czerwca ma już swoje miejsce w kalendarzu turystycznym świętokrzyskiego.

Zanim jednak powstał pierwszy dowcip o Wąchocku z czego innego znane było to miasteczko. Istnienie i sławę zawdzięczało Cystersom. Na przełomie XII i XIII w. powstał klasztor w Wąchocku – obecnie zabytek klasy „0” i perła architektury romańskiej w Europie. Zespół klasztorny jest udostępniony do zwiedzania.

Mikołaj Gogol napisał kiedyś: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” no bo czy tylko w Wąchocku mogło się tak zdarzyć, ze powstała autostrada, bo drogę budowali z dwóch stron i się nie zeszli? Albo postawiono cztery mosty, bo dopiero za czwartym trafiono na rzekę? Czy tylko sołtys Wąchocka jest takim kierowcą, że do Kielc jedzie polonezem godzinę, a wraca trzy – bo ma tylko jeden wsteczny bieg. No i pewnie nie tylko w Wąchocku nie odbył się niegdyś pochód pierwszomajowy, bo sołtys zachorował, a milicjant nie chciał iść sam.


Źródło:
L.K. Talko, (Nie)wesołe miasteczko, National Geographic Polska, nr 6(21), 2001, s. 112-120.

Beata

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.