Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Tomaszów mazowiecki - Mazowsze

Tomaszów mazowiecki - Mazowsze

Udokumentowane dzieje Tomaszowa Mazowieckiego sięgają późnego średniowiecza, gdy na obszarze dzisiejszej miejscowości powstały cztery osady, z których wytworzyło się obecne miasto. Były to jednak oddzielne, niespójne miejscowości. W związku z tym, za początek miasta uważa się rok 1788, kiedy na terenie Tomaszowa osiedli robotnicy zatrudnieni przy obsłudze pobliskiego wielkiego pieca hutniczego. Związane to było z odkryciem w okolicy złóż żelaza.

Miasto jednak szybko podupadło po przemarszach wojsk i szybkim wyczerpaniu się złóż. W 1812 roku w osadzie mieszkało jedynie 75 robotników z rodzinami. Pewien ratunek przyszedł ze strony właścicieli, którzy wybudowali w ówczesnych Kuźnicach Tomaszowskich pałac.


Prawdziwy rozkwit nadszedł jednak w roku 1851, gdy rosyjskie władze zniosły cła na artykuły tkackie, a Tomaszów zaczął się specjalizować w ich produkcji. Powstawały kolejne przędzalnie i tkalnie, a liczba ludności rosła. Sytuacja poprawiła się jeszcze bardziej, gdy Rosja podniosła w 1877 roku cła na tkaniny z Europy Zachodniej. Miasto było wstanie zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie, gdyż nie poniosło praktycznie żadnych strat materialnych w czasie powstań narodowych.


Na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęto proces modernizacji, doprowadzając kolej, brukując i oświetlając ulice, czy tworząc alejki spacerowe.


Przed I wojną światową robotnicy organizowali liczne strajki i protesty, mające na celu osłabienie władzy okupanta i wymuszenie przyznania ziemiom polskim autonomii.


Okres międzywojenny był ciężkim okresem dla Tomaszowa. Wojska niemieckie w czasie wojny wywiozły wiele maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji tkanin. Fabryki wprawdzie wznowiły działalność już w 1919 roku, ale odbudowanie pełnych mocy produkcyjnych zajęło aż 10 lat, a gdy to nastąpiło, pojawił się Wielki Kryzys, który znacznie ograniczył zamówienia.


Mieszkańcy Tomaszowa przeżywali tragiczne chwile w czasie II wojny światowej. Już w pierwszych dniach września 1939 roku, miasto zostało silnie zbombardowane i zniszczone. W późniejszym okresie liczna ludność żydowska została skoncentrowana w 3 gettach, skąd była wywożona głównie do obozu zagłady w Treblince.


Po II wojnie światowej szybko wznowiono produkcję, gdyż sprzęt fabryczny nie został zrabowany przez okupanta. Wzrost produkcji następował bardzo szybko, podobnie jak wzrost liczby mieszkańców. Budowano nowe osiedla i rozwijano zakłady produkcyjne. Miasto niestety zostało jednak dotknięte problemem silnego zanieczyszczenia wody, który wynikał z metod produkcyjny.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.