Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Szydłowo - Dolina Gwdy

Szydłowo - Dolina Gwdy

Szydłowo jest wsią położoną w północnej Wielkopolsce w powiecie pilskim. Miejscowość leży na trasie Piła – Gorzów Wielkopolski i przy trasie kolejowej Piła – Wałcz (obecnie wykorzystywanej jedynie dla potrzeb ruchu transportowego). Miejscowość jest ośrodkiem gminy wiejskiej. Cała gmina leży w obrębie makroregionu północnej wielkopolski a mezoregionami są Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy.

W 1585 roku starosta wydał przywilej sołecki, zezwalający na założenie nowej wsi. Zalążkiem osadnictwa w tym miejscu był kościół postawiony w XV wieku. Początkowo osada stanowiła jedynie grunty orne i łąki. Dawniej miejscowość nazywana była Białą Góra, ze względu na kwitnące sady, które otaczały okolicę. Sadownictwo na tym terenie stanowiło jeden z głównych źródeł utrzymania miejscowej ludności, która pracowała w sadach należących do starostwa ujskiego. W 1789 roku wieś liczyła już 38 domów. Podczas II wojny światowej wieś znajdowała się pod okupacją niemiecką. W roku 1945, koniec panowania niemieckiego przerwały oddziały Armii Czerwonej.

Najstarszą  częścią wsi jest jej centrum z małym rynkiem. Większość budynków w Szydłowie to domy jednorodzinne, które zostały wybudowane na początku XX wieku. Do zabytków wsi należy kościół z drugiej połowy XIX wieku pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Kościół wybudowany w stylu neogotyckim, do końca II wojny światowej był kościołem protestanckim, obecnie pełni rolę Kościoła Parafialnego. Drugim obiektem sakralnym jest kościół św. Jana Chrzciciela, który obecnie jest  kaplicą przedpogrzebową.

Do głównych atutów Szydłowa należą: nieskażone powietrze i miejscami dziewicza przyroda. W okolicy można odwiedzić rezerwaty przyrody: Smolary” – rezerwat torfowiskowy. Przedmiotem ochrony jest naturalna roślinność torfowiskowa obfitująca w rzadkie gatunki mszaków i porostów oraz rezerwat krajobrazowy  „Kuźnik”. Przedmiotem ochrony jest leśno – jeziorny krajobraz dwóch rynien jeziornych o zróżnicowanej roślinności. Okolicę Szydłowa można zwiedzić podróżując szlakami turystycznymi: pieszymi (czarnym, niebieskim) kajakowymi po rzekach Gwdy, Rurzycy, Dobrzycy i Piławy. Szlaki kajakowe charakteryzują się zróżnicowanym stopniem trudności.

W Szydłowie do dziś działa prężnie rozwijające się Koło Gospodyń Wiejskich, które zrzesza członkinie ze wsi i okolic.


Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.