Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Śrem - Pojezierze Krzywińskie

Śrem - Pojezierze Krzywińskie

Śrem, jest jednym z najstarszych miast wielkopolski, siedziba gminy i powiatu śremskiego. Położone jest w Dolinie Warty w Kotlinie Śremskiej. Przez miasto przejeżdża się podróżując trasą między Poznaniem a Rawiczem. Miasto zaliczane jest do najszybciej rozwijających się miast wielkopolski, pełniąc rolę ośrodka przemysłowo – handlowego. Rzeźba terenu ukształtowana została podczas ostatniego zlodowacenia skandynawskiego. Przez miasto przepływa rzeka Warta.

Śrem po raz pierwszy był wspomniany w dokumentach pod nazwą Zrem w roku 1136, w bulli gnieźnieńskiej. Nazywano wtedy osadę – ważnym grodem kasztelańskim. Lokacja osady w tym miejscu miała ścisły związek z przeprawą przez rzekę. Jak  wiadomo z przeprowadzonych  prac archeologicznych, około X wieku, wśród podmokłych terenów, przez które wiła się rzeka, na jej prawym brzegu pobudowano gród obronny strzegący przeprawy przez rzekę. Ówczesny Śrem spełniał bardzo ważne zadanie strategiczne, broniąc brzegów Warty a także spełniał funkcję handlową nadzorując handel na rzece. Z biegiem czasu w miarę rozbudowy prawobrzeża, osadnicy pobudowali się także na jej lewym brzegu, zakładając coś na wzór podgrodzia. Podgrodzie przekształciło się w miasto. Lewobrzeżny Śrem uznaje się za zalążek obecnego miasta, lokowany przez książąt wielkopolskich w 1253 roku.

Miasto podczas swojej bogatej historii znane było z rzemiosła, szczególnie z wyrobu garnków. Jak pisze Jan Długosz w kronikach, sam król Władysław Jagiełło przybył do miasta by podziwiać kunszt garncarski miejscowych osadników.
Pomyślny rozwój osady skończył się w XVII wieku, wraz z nastaniem walk religijnych a następnie reformacji. Osadnicy niemieccy upodobali sobie miasto zakładając swoje cechy i warsztaty.

Dziś miasto należy do lepiej rozwijających się miast wielkopolski, posiada filię uniwersytetu poznańskiego, zaś zakładem zatrudniającym najwięcej osób i o najstarszej tradycji jest Odlewnia Żeliwa Śrem S.A. Produkująca między innymi odlewy do silników okrętowych.

Dzięki prężnemu rozwojowi miasta na przestrzeni wieków i zamożności społeczeństwa śremskiego, do dziś możemy podziwiać w mieście, okazałe obiekty zachowane w bardzo dobrym stanie, objęte ochrona konserwatorską. Zalicza się do nich przede wszystkim Rynek miejski, nazywany Placem 20 Października. Posiada prostokątny kształt i został wytyczony w XVI wieku. Dzisiejszą zabudowę rynku stanowią przede wszystkim XIX i XX wieczne kamieniczki, swoimi elementami nawiązujące do renesansu i baroku. Najbardziej okazałym budynkiem przy rynku jest ratusz miejski z 1838 roku. Budynek o trzech kondygnacjach wybudowany został w stylu klasycystycznym. W Śremie mieści się również jedna z najstarszych szkół w Wielkopolsce, a mianowicie dawne gimnazjum przy ulicy Poznańskiej. Budynek zbudowany z czerwonej cegły w 1869 roku, dziś siedziba Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Wybickiego. Na przeciwko liceum znajduje się zespół poklasztorny franciszkanów, otoczony wysokim murem. Zabudowania powstały w 1770 roku. W skład zespołu wchodzi klasztor franciszkanów i kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Wędrując uliczkami Śremu co raz natykamy się na zabytkowe obiekty. Turystyczną całość, wraz z zabytkami – reliktami urbanistycznymi, dopełniają atrakcje przyrodnicze terenów okalających  miasto. Znakomitym miejscem na spacery jest Park Ekologiczny im. Puchalskiego, który jest jednocześnie użytkiem ekologicznym chronionym prawnie. Ochroną objęty jest staw i podmokłe łąki.

Ziemia śremska wkomponowana w nadwarciańską dolinę, jezioro Grzymisławskie, kryjąca w gęstwinie zieleni zabytkowe dwory i pałace stanowi jeden z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski.

Iza

.................................................................................................................................................................

Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w ŚREMIE: http://www.slonecznawielkopolska.pl/noclegi/srem,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.