Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Sompolno - Kotlina Kolska

Sompolno - Kotlina Kolska

Sompolno jest malowniczo położonym miastem w powiecie konińskim w Wielkopolsce. Miasto pełni funkcje administracyjne będąc siedzibą gminy miejsko – wiejskiej.

Założenie osady w tym miejscu zostało uwarunkowane korzystnym położeniem w bliskości jeziora, na skrzyżowaniu szlaków handlowych z południa na północ i wschód. Po raz pierwszy o istnieniu osady na tym terenie dowiadujemy się w roku 1242. Do początku XIV wieku funkcjonowały dwie nazwy: Szampolno i Sampolno. Do roku 1526 dzisiejsze Sompolno nazywało się Dębno. Nazwa pochodziła od herbu arcybiskupa Jakuba z Sienna, z którego to inicjatywy nastąpiła lokacja miasta. Miasto należało do uposażenia arcybiskupów gnieźnieńskich. Wsie i miasteczka należące do biskupstwa zaopatrywały majątki kościelne we wszelakie dobra od żywności po narzędzia użytku codziennego . W roku 1939 ziemie zajęły wojska niemieckie, które w akcie holocaustu wysiedliły wszystkich żydów zamieszkujących miasto. Zniszczono synagogę oraz zlikwidowano cmentarz żydowski. Ludność żydowska została zgładzona w obozie w Chełmnie a społeczność miejscowa została poddana represjom i prześladowaniom. W wieku XX Sompolno stało się ważnym węzłem kolejki wąskotorowej, co znacznie przyczyniło się do rozwoju miasta i okolicy. W bliskim sąsiedztwie miasta wydobywany jest węgiel brunatny.

Okolica przyciąga odwiedzających ze względu na funkcję bazy wypadowej do stolicy wielkopolski – Poznania, ale także ze względów na atrakcje turystyczne. Gmina jak i miasto Sompolno posiada ciekawe szlaki turystyczne piesze, rowerowe i samochodowe a także ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Lubstowskim zwanym Sompoleńskim.

Prawie wszystkie zabytki miasta pochodzą z XIX i XX wieku a do najważniejszych należy kościół, obecnie kościół parafialny pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Pierwotnie była to świątynia rzymskokatolicka w stylu neogotyckim. Budowę rozpoczęto w roku 1845 i trwała dwa lata. Gruntownej renowacji i co za tym idzie przebudowy dokonano w latach 80 – tych XX wieku. Cmentarz ewangelicki znajdujący się w pobliżu kościoła został wpisany do do rejestru zabytków ze względu na cenne, pod względem historycznym jak i kulturowym, pomniki i nagrobki. 

Dawna synagoga zbudowana w 1910 roku, została zdewastowana podczas wojny przez Niemców. Pod koniec XX wieku podjęto się jej renowacji i w 1993 roku oddano budynek do użytku Biblioteki Publicznej.

Najstarszym zabytkiem w mieście jest drewniana kaplica św. Hieronima położona na południowy wschód od centrum miasta. Kaplica pochodzi z 1732 roku. Budynek otoczony jest starodrzewami i cmentarzem z grobowcami z przełomu XIX i XX wieku.

Zwiedzając Sompolno warto zwrócić uwagę na zachowane zabudowania małomiasteczkowe otaczające sompoleński rynek wraz z ratuszem. Zabudowa należy do rzadkości architektonicznych, zachowanych w kompletnym stanie. Widoczny jest upływ czasu, który odcisnął swoje piętno na kamieniczkach miasta. Obecnie większość z nich wymaga renowacji.

Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.