Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Śmigiel - Pojezierze Krzywińskie

Śmigiel - Pojezierze Krzywińskie

Śmigiel, znany także przed rokiem 1945, pod nazwą Schmiegel, to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim. Siedziba gminy miejsko – wiejskiej i zarazem centrum kulturalne i rozrywkowe gminy. Śmigiel położony jest na wzgórzu na wysokości 103 m n.p.m, przy trasie łączącej Poznań z Wrocławiem. Miasto nazywane jest miastem stu wiatraków ze względu na dawne tradycje młynarskie i sprzyjające uwarunkowania terenu. Dzięki temu niegdyś w Śmiglu, jak głosi legenda działało sto wiatraków.

O początkach osady wiadomo niewiele, z dokumentów zachowanych w archiwum, najbardziej prawdopodobną datą powstania miasta jest rok 1400. Na budynku ratusza jednak widnieje data 1458, co może wskazywać na to, że osadzie w tym że roku zostały nadane prawa miejskie. Proces lokacji miasta wbrew pozorom trwał bardzo długo. Potrzeba było wytyczyć ulice, rozplanować cały układ przestrzenny. Śmigiel należy do grupy miast prywatnych, jakich wiele zakładała w swych dobrach szlachta wielkopolska. Posiadanie własnego miasta było istotnym elementem prestiżu społecznego. Dlatego też ulegało stałemu upowszechnieniu. Prywatne miasta zakładali tylko najmożniejsi panowie. Dokładnie o założycielu Śmigla wiadomo niewiele. O założeniu osady właśnie w tym miejscu decydowało prawdopodobnie jego korzystne położenie handlowe. W miejscu dzisiejszego miasta krzyżowały się dwa ważne szlaki komunikacyjne biegnące z Poznania na Śląsk. Śmigiel wyrastał w miejscu istotnego węzła drożnego, w którym to punkcie stosunkowo najłatwiej było kontrolować miejscowy ruch. Wyniesione było wyraźnie ponad podmokłe otoczenie.  Miało naturalne walory obronne. Swoją rolę w wyborze miejsca odegrały też z pewnością lokalne źródła – dzięki których wodom Śmigiel słynął później ze znakomitego piwa.

Nazwa miasta jest również związana z obecnością wiatraków i prawdopodobnie pochodzi od śmigła.

Miasto od początku zamieszkiwali osadnicy z różnych regionów europy. Najsilniejszą grupą narodowościową byli Niemcy . Miasto było znaczącym ośrodkiem innowierców arian i luteranów, szczególnie od XVI wieku. Arianie założyli szkołę, która cieszyła się sławą w całej Polsce. Okres ten zakończył się, kiedy Śmigiel przeszedł we własność katolickich właścicieli.

Do zabytkowych elementów architektury miasta należą budynki dawnego browaru, powstałe w 1894 roku. Browar cieszył się dużą popularnością, głównie ze względu na dobrej jakości chmiel, pochodzący od okolicznych rolników i dostawców a także ze względu na nieskazitelnie czystą wodę. Odkrycie źródeł wody było nie małą sensacją na skalę Polski.

Jedną z większych atrakcji turystycznych miasta jest ponad stuletnia kolej wąskotorowa, łącząca Śmigiel ze Starym Bojanowem. Szerokość toru wynosi 1 metr.

Miasta posiada typową, małomiasteczkową architekturę w którą na stałe wpisał się kościół pod wezwaniem św. Wita z 1769 roku o konstrukcji szachulcowej oraz budynek starej poczty. Śródmieście miasteczka stanowią zabytkowe XIX wieczne kamieniczki ze spadzistymi, dachami. Dobrze zachowany układ miejski został wpisany jako całość do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej.

To z czego miasto jest najbardziej znane i dzięki czemu zawdzięcza swoje określenie, stanowi pozostałość po prężnie rozwijającej się kulturze młynarskiej. Ulokowanie miasta na wzgórzu pozwoliło wybudować wiatraki, których według podań było około 100. Dziś zatem jest to miasto stu wiatraków, po których zachowały się jedynie nieliczne rekonstrukcje.


Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.