Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Sępólno Krajeńskie

Sępólno Krajeńskie

Położenie
Położone jest nad Jeziorem Sępoleńskim, w dolinie rzeki Sępolny (przez mieszkańców zwanej Sępolenką), przy drodze krajowej nr 25, w odległości 64 km na północny zachód od Bydgoszczy.

Historia

Pierwsza osada targowa na terenie obecnego miasta powiatowego wykształciła się w 2. połowie XII wieku. Gród jest jednak wymieniany po raz pierwszy w źródłach pisanych dopiero w 1312 r. Do połowy XIV wieku wzniesiono zamek sępoleński wzmiankowany w 1359 r. Rok później Henryk Ostróg – ówczesny właściciel Sępólna – otrzymał z rąk Kazimierza Wielkiego przywilej lokacyjny. W 1409 r. miasto niszczą Krzyżacy. Pod koniec XVI wieku miejscowość przejmuje rodzina Zebrzydowskich. Odnowienie w 1674 r. praw miejskich i przejęcie mniej więcej w tym samym okresie Sępólna przez rodzinę Potulickich stało się przyczyna jego stopniowego rozwoju, zahamowanego dopiero przez duży pożar w 1854 r., który zniszczył większość ówczesnej zabudowy. Po okresie zaborów, w 1920 r. miasto stało się stolica powiatu obejmującego polską część Krajny.

Warto zwiedzić:

- usytuowany na prawym brzegu wypływającej z Jeziora Sępóleńskiego strugi Sępolna, klasycystyczny kościół parafialny pw. św. Bartłomieja, wzniesiony w latach 1789-1803 w miejscu poprzedniego z 1360 r., a następnie rozbudowany w latach 1926-27 w stylu neobarokowym. Wystrój prezentuje liczne style artystyczne od gotyckiego do klasycystycznego wskazując na długą historię miejscowości; na uwagę zasługują gotyckie rzeźby przedstawiające Marię Magdalenę i Jana Chrzciciela. Ściany pokrywają polichromie.

źródło:

Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgoszcz 2005

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.