Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Przemęt - Pojezierze Krzywińskie

Przemęt - Pojezierze Krzywińskie

Przemęt jest wsią w powiecie wolsztyńskim w gminie Przemęt. Malowniczy krajobraz okolic wsi tworzą jeziora przemęckie Małe i Duże. Osada leży na szlaku cysterskim.

Tereny wsi leżące w dorzeczu Obry były podmokłe i bagniste. Stąd nazwa osady, która wzięła się od brodzenia przez bagna, czyli przez męty.

Ziemia przemęcka to tereny o bogatej historii. Pierwsze wzmianki w dokumentach pojawiają się od 1210 roku. Istniał tu gród piastowski, który został przekazany prawem własności dla zakonu cystersów . Wieś uzyskała prawa miejskie a o jego dość istotnym znaczeniu świadczył fakt, że miasto stało się siedziba dystryktu. U schyłku XIV wieku Przemęt stracił na znaczeniu, do czego przyczynił się nowych miast i osad w okolicy. W 1408 roku miasto zostało całkowicie sprzedane dla zakonu cystersów. W tym to okresie powstał kościół klasztorny i zabudowania zakonne. Miasto było podczas swojej długiej historii nawiedzane przez pożary w wyniku których niszczona była dokumentacja miasta. Przez większą część historii miasto związane było z zakonem, jednak około 1833 roku rząd pruski, w granicach którego znalazło się miasto, wydał reskrypt, na mocy którego zaczęto powoli likwidować klasztor. W 1797 roku z powodu słabego rozwoju Przemęt utracił prawa miejskie. Wieś ponownie do granic Polski wróciło po I wojnie światowej. W czasie II wojny światowej, tereny włączono do III Rzeszy a nazwę zmieniono na Priment.

Pamiątką po działalności cystersów na tych ziemiach jest zabytkowy, barokowy kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Został on oddany do użytku w 1690 roku, w wyniku pożarów niszczony. We wnętrzu uwagę przykuwa ołtarz główny z połowy XVIII wieku. Wartymi uwagi są także zabudowania poklasztorne z XVII wieku. Czasy cystersów pamięta również kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Budynek wybudowany w stylu gotyckim, w wieku XVIII przebudowany na późnobarokowy. Obecnie kościół pełni role kaplicy cmentarnej.

Do atrakcji przyrodniczych zalicza się Przemęcki Park Krajobrazowy, który zajmuje około 4/3 gminy Przemęt zaś pozostałe tereny podzielone są na trzy inne gminy. Park został utworzony w 1991 roku na powierzchni 12 450 ha w celu ochrony i zachowania jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w Wielkopolsce. W granicach Przemęckiego Parku poprowadzonych jest mnóstwo ścieżek rowerowych, tras do wędrówek pieszych. Prowadza one przez najpiękniejsze zakątki parku i terenów wokół wsi Przemęt.


Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.