Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Otwock - Mazowsze

Otwock - Mazowsze

Otwock, położony zaledwie kilka kilometrów na południowy-wschód od granic Warszawy jest bardzo młodym miastem. Jego historia rozpoczęła się bowiem dopiero w II połowie XIX wieku.

Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od cech terenu, na którym zlokalizowana była pierwsza osada. Pierwszym zabudowaniem w okolicy był pałac, wraz z otaczającymi dobrami, położony na wyspie starorzecza wiślanego. Znajdował sie on „od wody”, co przekształciło się z czasem na Otwock. Inna wersja niesie, iż nazwa wywodzi się od rosnących w tej okolicy drzew – chwojek. Odpowiednik lasu, czy boru z tymi drzewami nazywany był czasem Otwoczyskiem, jak mówiło się także na osadę (inne spotykane dawniej nazwy to: Otchwoczysko, Odtwoczysko, Odwoczysko).

Przyczynkiem do budowy miasta wokół istniejącego dworu, była budowa kolei nadwiślańskiej, która biegła z Mławy przez Warszawę do Lublina i Chełma. Rozpoczęło się wtedy tworzenie ośrodka wczasowo-kuracyjnego dla mieszkańców Warszawy.

Jednym z pierwszych mieszkańców i inicjatorów rozwoju Otwocka był Michał Elwiro Andriolii, ilustrator literatury, który miał także talent do interesów. Wybudował on w 1880 roku willę, w której sam zamieszkał i doglądał kilkunastu innych, które wzniósł tylko po to, aby je wynajmować. Wkrótce inni ludzie wzięli z niego przykład na taką skalę, że na początku XX wieku istniało w Otwocku około 600 willi, z czego większość przeznaczona była pod wynajem. W międzyczasie wybudowano także sanatorium, które było cenione wśród mieszkańców Warszawy.

Biznes kwitł do tego stopnia, że jeszcze przed II wojną światową wybudowano kolejne dwa sanatoria, remizę, ratusz, kilka szkół i innych obiektów użyteczności publicznej. Co więcej, miasto uzyskało prawa miejskie w 1916 roku, a oficjalny statut uzdrowiska w 1923 roku. Perspektywa zysku przyciągała wielu przedsiębiorczych Żydów, którzy przed 1939 rokiem stanowili 75% społeczeństwa. Kuracjuszy bywało w tamtym okresie dwa razy więcej, niż stałych mieszkańców.

Po wojnie liczba mieszkańców spadła prawie dwukrotnie. Duża cześć ludności mojżeszowej została wymordowana w obozie zagłady w Treblince, a wielu Polaków wywieziono do pracy przymusowej w Niemczech. Obecnie Otwock jest spokojnym, średniej wielkości miastem, korzystającym z dobrodziejstw wynikających z położenia w granicach aglomeracji warszawskiej.


Autopista

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.