Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Opalenica czyli pałace, nietoperze, rzeźnicy i Euro 2012

Opalenica czyli pałace, nietoperze, rzeźnicy i Euro 2012

Opalenica, niemal 10-tysięczne miasto, w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie), do zaoferowania ma kilka perełek turystycznych, które warto zobaczyć.

Okolice Opalenicy obfitują w pamiątki po bogatej szlacheckiej historii regionu. Pobliskie Niegolewo od XIV w. nieprzerwanie należało do rodu Niegolewskich, po których pozostał okazały dwór. Na pamiątkę dokonań przedstawicieli rodu do 1940 r. stał tu jedyny w Polsce pomnik – obecnie zrekonstruowany – postawiony ku pamięci Polaków walczących u boku Napoleona pod Somosierrą w 1808 r. W Dakowach Mokrych znajduje się zabytkowy pałac Mielżyńskich, obecnie obiekt hotelowy. Natomiast w Porażynie na zachód od Opalenicy zobaczyć można rezydencję Eichenhorst - gniazdo dębów, należąca niegdyś do rodziny von Beyme. Obecnie zabytek należy do Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp., które również udostępnia na miejscu bazę noclegową.

W odległości siedmiu kilometrów od Opalenicy w Szkole Podstawowej w Kopankach turystów, wycieczki szkolne, a także wszystkich miłośników latających ssaków zaprasza Batmanówka, jedyne w Polsce obserwatorium nietoperzy. Na strychu szkoły, gdzie zwierzęta te zorganizowały kolonię rozrodczą, w oddzielonym przezroczystą kopułą pomieszczeniu można podglądać ich życie rodzinne. Obserwatorium całkowicie izoluje oglądanych od oglądających, zatem zarówno nietoperze jak i co wrażliwsi turyści unikają zbędnego stresu.

W Sielinku, położonym nieopodal Opalenicy, funkcjonuje jedyna w swojej kategorii placówka w Polsce i jedna z nielicznych na świecie obok Niemiec i Węgier – Muzeum Gospodarki Mięsnej, będące oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. W swych zasobach posiada ponad 7000 eksponatów, w tym depozyty z czterech muzeów i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W salach Muzeum możemy zobaczyć maszyny i narzędzia używane w rzeźniach, świadectwa mistrzowskie i czeladnicze, dokumenty cechowe, sztandary oraz zdjęcia.

Opalenica jest jednym z trzech w Wielkopolsce, obok Jarocina i Poznania, ośrodków z bazą treningową, awizowanym przez PZPN na Euro 2010. Znajduje się na terenie bazy 15 boisk do piłki nożnej, a także do siatkowej i plażowej. Bazę uzupełnia nowoczesny ośrodek hotelowo-rekreacyjno-treningowy oferujące bazę noclegową, centrum rehabilitacyjne oraz Spa.


Beata

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.