Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Olsztyn - największe miasto Warmii i Mazur

Olsztyn - największe miasto Warmii i Mazur

Olsztyn jest stolicą i największym miastem Warmii i Mazur. Położony wśród jezior i lasów jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miastem. Przez Olsztyn przepływają  trzy rzeki: Łyna, Wadąg i Kortówka, a w jego granicach leży piętnaście jezior.

Olsztyn jest miastem o długiej historii. Prawa miejskie zostały mu nadane w 1353 r.  W tym samym roku zakończyła się budowa okazałego zamku kapituły warmińskiej. W II poł. XIV w. wybudowano kościół pw. św. Jakuba Apostoła – wspaniały przykład gotyku ceglanego. Na Starym Mieście do dziś zachowała się wytyczona w średniowieczu sieć ulic, a także fragmenty murów miejskich z Bramą Wysoką. Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie ulegało zniszczeniom spowodowanym przez działania wojenne i pożary. Mimo to, do dziś zachowało się wiele zabytków. Poza wspomnianymi do najstarszych należą: Stary Ratusz (XIV w.), kościół św. Wawrzyńca (XIV w.), Kaplica Jerozolimska (XVI w.)

Olsztyn jest miastem Mikołaja Kopernika. W latach 1516 – 1521 przebywał na zamku, gdzie sprawował urząd administratora dóbr kapituły warmińskiej i prowadził obserwacje, które zawarł później w swoim dziele “O obrotach sfer niebieskich”. W pięćsetną rocznicę urodzin astronoma w Olsztynie wybudowano planetarium, w którym odkrywać można świat gwiazd i planet. Poza planetarium niebo można obserwować z obserwatorium astronomicznego znajdującego się na 35-metrowej wieży stojącej na najwyższym wzniesieniu w mieście.

W Olsztynie, jak na stolicę regionu przystało, odbywa się wiele imprez kulturalnych. Do najbardziej znanych należą: Olsztyńskie Lato Artystyczne, Olsztyńskie Lato Bluesowe, Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe “Śpiewajmy Poezję”. W mieście działa znany w Polsce Teatr im. Stefana Jaracza.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"
Waszka

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.