Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Nowy Dwór Mazowiecki - Mazowsze

Nowy Dwór Mazowiecki - Mazowsze

Tereny, na których obecnie znajduje się Nowy Dwór Mazowiecki, ze względu na niezwykle dogodne położenie w klinie między Wisłą i Narwią, były od dawna zamieszkiwane. Najstarsze znalezisko archeologiczne, grób, odnalezione w okolicy Nowego Dworu datowane jest na epokę neolitu, tj. 2-4 tys. lat p.n.e. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą natomiast mniej więcej z roku 1700 p.n.e.  Nie są to jednak liczne znaleziska. Dobrze poznana historia miejscowości rozpoczyna się w 1374 roku, gdy książę Ziemowit III Mazowiecki nadał osadzie prawa miejskiej.

Właściciele, którym przekazano miasto, otrzymali wraz z nim prawo do połowu ryb w Narwi i Wiśle oraz przywilej pobierania cła na pierwszej z rzek. Wówczas były to dość duże przywileje. Znaczenie roli osady podkreślono dodatkowo w 1544 roku, gdy Zygmunt Stary odnowił prawo lokacyjne.

Niestety miasto z czasem popadać zaczęło w coraz większą ruinę. Spowodowane to było licznymi klęskami nawiedzającymi tą część Mazowsza. Zarazy, głód spowodowany nieurodzajem i działaniami wojennymi, a przede wszystkim wylewające rzeki, czyniły miasto coraz biedniejszym. Doszło to tego, że po Potopie Szwedzkim odebrano Nowemu Dworowi prawa miejskie, które przywrócono w roku 1782 roku.

W okresie rozbiorowym nie następował praktycznie żaden rozwój. Pewne ożywienie nastąpiło około roku 1815, kiedy Rosjanie zaczęli rozbudowę okolicznej Twierdzy Modlin. Rozbudowa miasta była odpowiedzią władz pruskich, którym podlegał Nowy Dwór, na wzmożoną aktywność wschodniego mocarstwa po drugiej stronie rzeki.

Dopiero budowa linii kolejowej przyniosła miejscowości rozkwit. Dzięki ułatwionym możliwościom transportu, powstawały kolejne zakłady przemysłowe – fabryki, browar, wędliniarnie, itp. Szybki rozwój niweczyły jednak ciągle występujące powodzie, które niszczyły to, co udało się wcześniej wypracować.

W czasie dwudziestowiecznych wojen Twierdza Modlin, będąca wcześniej przyczynkiem do rozwoju miasta, tym razem ściągała największe z dotychczasowych nieszczęść. Ciągłe walki o bastion i wyrywanie Nowego Dworu z rąk do rąk przez rywalizujące armie doprowadziło do tego, że miasto uległo w 70% zniszczeniu. Na dodatek to, co ocalało, niedługo po II wojnie światowej zalane zostało przez wielką powódź. Po tym wydarzeniu, w celu ochrony miasta, przystąpiono do budowy obwałowań wzdłuż obu rzek.

Dzięki swojemu położeniu w bezpośredniej bliskości Warszawy, Nowy Dwór ciągle się rozwija. Spora część mieszkańców pracuje w stolicy, do której codziennie dojeżdża. Niewygody dojazdu pokrywane są przez niższe koszty utrzymania i spokój, jaki oferuje to podwarszawskie miasto.  


Autopista

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.