Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Murowana Goślina - Pojezierze Poznańskie

Murowana Goślina - Pojezierze Poznańskie

Murowana Goślina to miasto w powiecie poznańskim będące siedzibą gminy miejsko – wiejskiej. Murowana Goślina położona jest na zboczach rzeczki Trojanki, którą dawniej nazywano Goślinką, Wełnianką lub Czarną Wełną, niedaleko jej ujścia do Warty. Temu usytuowaniu zawdzięcza swój wydłużony, wrzecionowaty kształt z tradycyjnym rynkiem.

Murowana Goślina była początkowo osadą zlokalizowaną na wzgórzu i nazywała się Górką, a później Gośliną. Nazwa Goślina wywodzi się od imienia Gostl (gościa – obcego przybysza), który obdarowany został włością goślińską za zasługi dla państwa. Później miasto zwane było Gośliną Templi. Nazwa obecna zaczęła funkcjonować dopiero w XVIII wieku.

Powstanie osady w tym miejscu ma związek z krzyżowaniem się tu dwóch szlaków handlowych, w tym jednego z głównych z Poznania na północ do Nakła – był to nowy szlak, który od początku cieszył się dużym powodzeniem wśród kupców i wędrowców. Krzyżowanie się szlaków, położenie na wzgórzu otoczonym ze wszystkich stron przeszkodami hydrograficznymi, sprzyjało rozwojowi ośrodka. Dodatkowo ogromnym atutem były urodzajne gleby na których znajdowała się osada. Data nadania praw miejskich nie jest znana. Pierwsza wzmianka pochodzi jednak z 1355 r. W wieku XIV miasto było dużym punktem targowym z ogromnym potencjałem gospodarczym i centralnie ulokowanym rynkiem miejskim. Murowana Goślina była miastem prywatnym, w ciągu dziejów bardzo często zmieniającym swoich właścicieli. Pierwszym udokumentowanym właścicielem majątku był Mikołaj Brzechwa herbu Nałęcz. Miasto było wielokrotnie niszczone i nawiedzane przez epidemie. Pomimo tego intensywnie rozwijał się przemysł i rzemiosło. Do dziś dzień murowana Goślina znana jest wyrobu koszy wiklinowych. W 1782 pozwolono osiedlić się tutaj Żydom. Tak więc mieszkały tu trzy narodowości w zgodzie i dużej komitywie: Żydzi, Niemcy i Polacy. II wojna światowa zmieniła drastycznie sytuację narodowościową w mieścicie i całej gminie. Zlikwidowano prawie całkowicie ludność żydowską a Polaków poddano surowej i intensywnej germanizacji.

Miasto jak i cała gmina to obszar nowoczesny, prowadzący proekologiczna gospodarkę regionu. W sąsiedztwie Murowanej Gośliny znajduje się Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka”. Na uwagę zasługuje w szczególności szlak turystyczny, który pozwala poznać piękno i największe atrakcje regionu – Szlak Kościołów Drewnianych.

Do atrakcji urbanistycznych miasta należą: kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają XIV wieku. Obecna świątynia została ufundowana przez siostry benedyktynki w 1623 roku. Kościół posiada drewnianą konstrukcję i jest objęty szczególna ochroną. Przy rynku, w najstarszej części miasta stoi kościół pod wezwaniem św. Jakuba z 1605 roku. W Goślinie jest jeszcze jeden kościół, pozostał tu po ewangelikach - kościół św. Ducha z przełomu XVIII i XIX wieku.

                    
Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.