Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Miedzichowo - Pojezierze Poznańskie

Miedzichowo - Pojezierze Poznańskie

Miedzichowo jest dużą wsią w powiecie nowotomyskim. Siedziba gminy Miedzichowo, położonej w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Położona jest na skraju Lasów Łomnickich u ujścia do Czarnej Wody, strumienia Zawadka.

Nazwa wsi wiąże się z występowaniem na tych terenach rudy darniowej i tym samym z hutnictwem żelaza i miedzi. Osada znana była także pod niemiecką nazwą Kupferhammer.

Niegdyś tereny nie sprzyjały kolonizacji i osadnictwu. Przeważały bagna i rozlewiska. Pomimo tego położenie było korzystne ze względu na obecność szlaków i dróg handlowych. Trud kolonizacji terenów podjęli cystersi z Paradyża. Tereny porośnięte bujnymi lasami stały się idealnym miejscem na założenie tartaków. Sprowadzano osadników do wyrębu lasów. Popularnym tez stało się hutnictwo miedzi i żelaza. Liczne były tu także młyny. Pierwszy z nich we wsi stanął w  XIV wieku, po czym kontynuowano tradycje młyńską i na strumieniach i rzekach budowano coraz to nowe obiekty. Obecnie wieś prowadzi spokojny żywot, z dala od hut. Ludność trudni się głównie rolnictwem i turystyką.

Zarówno wieś jak i cała okolica nie posiadają wielu zabytków. Wynika to z tego, że głównie skupiało się tu osadnictwo tymczasowe na prace sezonowe. Robotnicy stawiali tu przejściowe chaty, nie angażując się w życie kulturalne i rozrywkowe. Jedynymi świadkami częściowej historii wsi są chaty szachulcowe – pozostałość po osadnictwie holenderskim. Zabudowania te pochodzą głównie z XIX i XX wieku. We wsi do zabytków zalicza się kościół powstały w 1906 roku pod wezwaniem św. Stanisława. Miedzichowska świątynia pierwotnie była kościołem protestanckim, ewangelicko – augsburskim. Pod władaniem Niemców był do zakończenia II wojny światowej. W 1945 roku obecny kościół stał się katolicki.

Miedzichowo obecnie nie posiada rozwiniętego przemysłu, co korzystnie przekłada się na stan i kondycje środowiska. Stopień zanieczyszczenia środowiska jest tu bardzo niski a praktycznie prawie zerowy. Rozwija się tu leśnictwo i rolnictwo. Tereny wiejskie, jak ich okolice są bardzo atrakcyjne turystycznie. Wieś dysponuje wieloma walorami, które przyciągają odwiedzających. Przede wszystkim są to duże połacie lasów, których charakterystyczna cechą jest słynna bolewicka sosna stanowiąca miejscowy ekotyp. Sosna ta tworzy drzewostany nasienne, które są szczególnie cenne ze względu na korzystne właściwości.  Do atrakcji przyciągających w te tereny jest także wyjątkowo, jak na tereny wielkopolski, czyste powietrze. Tereny wsi Miedziachowice kwalifikują się w całości do terenów doskonale nadających się dla celów turystycznych i rekreacyjnych.
                    
Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.