Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Lubomierz - Pogórze Izerskie

Lubomierz - Pogórze Izerskie

Lubomierz, najmniejsze miasto Dolnego Śląska położone na Pogórzu Izerskim, w dolinie rzeki Oldzy, która spokojnym nurtem wije się przez miasto. Niegdyś znane było pod nazwą Liebenthal, co w dowolnym tłumaczeniu oznacza Miłosną Dolinę.

Początki Lubomierza związane są z powstaniem w XII wieku osady na ważnym szlaku komunikacyjnym między Pragą a Zgorzelcem.  W roku 1251 nastąpiła lokacja wsi na prawie niemieckim i pod wpływem wzmożonego rozwoju, już w 1291 roku Lubomierz otrzymał prawa miejskie. Rozwój miasta ściśle związany był z budową klasztoru i sprowadzeniem na te ziemie sióstr benedyktynek. Rozwój miasta na przełomie wieków zakłócały częste pożary, zarazy i powodzie. Miasto znane też było w Europie jako jeden z ośrodków włókienniczych, szczególnie w XV wieku, kiedy to z miasta wysyłano transporty przędzy wełnianej do Hamburga a na rynku miejskim spotykali się najwięksi handlarze przędzy podczas organizowanych targów lubomierskich. W XVI wieku w mieście otwarto szkołę, w której przyuczali się przyszli rzemieślnicy. Lubomierz rozkwitał dopóty, dopóki w okolicach nie zaczęto budować manufaktur. W większych osadach Dolnego Śląska nastąpił masowy rozwój przemysłu odzieżowego. Lubomierz w miarę upływu czasu tracił na znaczeniu, z miasta strategicznego ponownie zmieniał się na zaściankową osadę miejską. W rozwoju nie pomogło nawet przeprowadzenie linii kolejowej w 1885 roku.

Miasto posiadało średniowieczny układ urbanistyczny, który zachował się w prawie nie zmienionym stylu do dzisiaj, wraz z licznymi zabytkami, za sprawą małych zniszczeń podczas II wojny światowej. Lubomierz - nazywany „architektoniczną perłą Dolnego Śląska” prezentuje niezmieniony układ osad targowych. Symbolem świetności jest górujący nad miastem zespół klasztorny z XIII  wieku, wielokrotnie przebudowywany. W murach klasztornych można podziwiać różne style architektoniczne od klasycystycznego przez barokowy do gotyckiego. Wartym uwagi jest także kaplica cmentarna pod wezwaniem św. Anny z XIX wieku, neoklasycystyczny ratusz miejski wybudowany jako murowany w 1802 roku, fragmenty murów obronnych miasta zbudowanych na polecenie księcia Bolka I. Zwiedzając miasto, na każdym kroku stykamy się z historią: renesansowe zabudowania miejskie, krzyże pokutne, kapliczki przydrożne. Lubomierz znany jest nie tylko z pięknych zabytków, ale także z  bogatej kroniki filmowej.

Niewiele miast może poszczycić się tym, że na jego terenie zostało nakręconych aż 9 filmów w tym słynna trylogia Sylwestra Chęcińskiego w roli głównej z Kargulem i Pawlakiem: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Dlatego też nazwanie Lubomierza polskim Hollywood jest bardzo adekwatne, szczególnie, że w mieście co roku od 1997 organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. W te dni w połowie sierpnia Lubomierz staje się sercem polskiej kinematografii, gdzie zjeżdżają się znakomici aktorzy polskiej sceny, reżyserzy a także rzesze turystów.


[iza]

Zobacz noclegi w okolicy:

Artykuły o podbnej tematyce

Lubomierz - Sudety
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.