Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Lublin - Lubelszczyzna

Lublin - Lubelszczyzna

Noc letnia czeka cierpliwie,
czy księżyc spłynie, zabrzęknie,
czy zejdzie ulicą Grodzką w dół,
On się srebliwie rozpływa
w rosie porannej, w zapachu ziół.
Jest pięknie!
Józef Czechowicz

Tego miasta specjalnie nie trzeba nikomu zachwalać. Lublin ma swój niepowtarzalny klimat, wyjątkową historię, piękne miejsca, interesujące zabytki, uniwersytecki powiew wiedzy i młodości, szczególnie urokliwe położenie na wschodzie kraju wśród rzek i lasów. Lublin jest miejscem magicznym.

Turystom odwiedzającym miasto można polecić wiele ciekawych do zobaczenia obiektów o znaczeniu historycznym. Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski, dzięki czemu łączy cechy wszystkich poszczególnych epok, stylów architektonicznych i różnorodnych przejawów sztuki. Spacer po Lublinie najlepiej zacząć od Starego Miasta. To tam umiejscowione są najcenniejsze zabytki. Jednym z najbardziej znanych obiektów jest Brama Krakowska pochodząca z XIV wieku. Jest pozostałością po murach obronnych stanowiących ochronę Starego Miasta. Kolejnym ważnym obiektem na mapie Lublina jest Zamek królewski z Kaplicą Zamkową i wyjątkowym donżonem (baszta) pochodzącym z XIII wieku. Będąc w mieście nie można nie zobaczyć niezwykłych budowli sakralnych, a w tym: największego w mieście kościoła św. Jana, o którym mówi się, że jest perłą baroku Lubelszczyzny, Bazyliki św. Stanisława Biskupa Męczennika, która jest jednym z najstarszych obiektów miasta (liczy sobie ponad 750 lat), a także cerkwi pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, odbudowanej po pożarze w stylu późnorenesansowym. Interesującymi obiektami są również liczne zabytkowe kamienice umiejscowione w różnych punktach miasta (kamienica Klonowica, kamienica Pod Lwami, Kamienica Konopniców, Kamienica Lubomelskich, Kamienica Chociszewska). Dodają one ulicom uroku i pięknego, historycznego wyglądu.

W celu uzupełnienia wiedzy o mieście można udać się do jednego z wielu muzeów. W zależności od interesującej nas tematyki miasto oferuje bogaty wybór tego typu instytucji. Warto tu wymienić: Muzeum Lubelskie na Zamku, Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, Izba Pamięci Żydów Lublina w synagodze Chewra Nosim. W mieście funkcjonuje również wiele teatrów, galerii, filharmonii i kin.

Lublin posiada także bardzo spokojne, zielone zakątki: parki i ogrody. Najbardziej znanym z nich jest Ogród Saski będący najstarszym parkiem w mieście (został założony w 1837 roku). Na jego terenie położona jest kapliczka i domek odźwiernego. Ogród jest wpisany do rejestru zabytków. Pięknymi parkami są również: Ogród Botaniczny UMCS (z wieloma różnorodnymi gatunkami roślin) oraz Park Ludowy.

W Lublinie odbywa się wiele cyklicznych festiwali. Wśród nich warto wymienić: Open City, Planeta Lublin, Festiwal „Prowokacje”, Międzynarodowe Lubelskie Spotkania Teatrów Tańca, Festiwal Kultury Alternatywnej „Zdarzenia", Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka, Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny KONTESTACJE, Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", Festiwal Inne Brzmienia. Każda z tych imprez gromadzi wielu uczestników, zazwyczaj młodych ludzi pragnących w różny sposób wyrazić swoją indywidualność, bądź przynależność do jakiejś grupy. Udział w festiwalach jest ciekawą formą spędzenia wolnego
czasu.

Bogactwo historyczne miasta, ale także jego nowoczesność i otwarcie na wiedzę i świat, sprawiają, że Lublin powinien przypaść do gustu niemal każdemu. Jest bardzo interesującym miejscem na krótszy lub dłuższy pobyt: nikt nie powinien się w nim nudzić. Pełną piersią mogą w nim odetchnąć miłośnicy historii i badacze przeszłości, ale również entuzjaści nowinek technologicznych i postępu. Jednym słowem: warto zobaczyć na własne oczy największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły.

Julita

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.