Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Łubiana - Kaszuby

Łubiana - Kaszuby

Duża, kaszubska wieś letniskowa położona na Pojezierzu Kaszubskim, nad jeziorem Granicznym. Światową sławę zyskała dzięki porcelanowym wyrobom, produkowanym w miejscowej fabryce.

Pierwsze historyczne wzmianki o Łubianie pochodzą z 1284r, z dokumentu Mściwoja II. W efekcie I rozbioru Polski Łubiana dostaje się pod zwierzchnictwo administracyjne zaboru pruskiego, jednak po I wojnie światowej wraca na terytorium Polski. W okolicach tejże miejscowości 26 maja 1944r doszło do starcia partyzantów kaszubskich z wielokrotnie przeważającymi siłami żandarmerii niemieckiej i jednostek SS.
W okresie XX-lecia międzywojennego nad jeziorem Garczyn odbyło się Jamboree – światowy zlot skautów, którego honorowym gościem był Prezydent RP, Ignacy Mościcki.

Rozwój wsi wiąże się z budową Zakładu Porcelany Stołowej „Lubiana”. Fabryka powstała w latach 1966 – 1969. Nazwa zakładów pochodzi od nieprawidłowego nazewnictwa osady, przejętego od niemieckiego określenia „Lubianen”. Nowoczesne zakłady „Lubiany” zajmują powierzchnię ponad 4 ha i są największą powojenną inwestycją przemysłową na południowych Kaszubach. Zatrudnienie w nich znalazły przede wszystkim kobiety. Dzięki inicjatywie pierwszego dyrektora – Benedykta Karczewskiego, fabryka stała się znana przede wszystkim z porcelany zdobionej wzorami kaszubskimi. Regionalna porcelana stołowa cieszy się dużym popytem w kraju i za granicą. Przy zakładach funkcjonuje sklep firmowy, w którym nabyć można piękną, ręcznie zdobioną porcelanę.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.